10 Adımda Işıltılı Bir Cilt

Cildiniz 10 Adımda Gençlik ve Işıltı Kazansın

ışık saçan cilt

Cildin sağlıklı olması her insan için önemlidir. Çünkü sağlıklı cilt kendisini direkt belli eder. Aslına bakıldığı zaman sağlıklı bir cilt elde etmek o kadar zor değildir. Yazımızdaki önerileri uygulayın, cildiniz 10 adımda gençlik ve ışıltı kazansın. 

Este Lorien sizler için tarafından haftalık olarak hazırlanan Eskişehir cilt bakımı tavsiye yazıları bir yenisiyle devam ediyor.

Genç ve Işıltılı Bir Cilt İçin Yapılması Gereken Bazı Detaylar

10 adımda genç ve ışıltılı bir cilt nasıl elde edilir kısmına geçmeden önce bazı şeyleri öğrenmeniz gerekir. Aksi halde istediğiniz kadar yollar deneyin cildiniz istediğini gençlik ve ışıltıya ulaşamaz.

Cildimiz de aynı bizim vücudumuz gibi yorulur. Biz nasıl gün içinde koşturup yoruluyorsak cildimiz de gün içinde yorulur. Çünkü havada ki toz, yaptığımız makyaj cildimizin oldukça fazla şekilde yorulmasına sebep olur. Hatta yiyip içtiklerimiz bile cildimizi yaşlandırır.

Cilt yoruldukça matlaşır ve kırışmaya başlar. Bu 1 günde olan bir şey daha olmasa aslında cildimizi temizlemediğimiz zaman çıkan tek bir sivilce bile cildin yaşlanmasına sebep olur. Çünkü cilt yorulursa yavaş yavaş kendisini onarmayı bırakmaya başlar. Sivilce izleri ve güneş lekeleri artar. İşte bu yüzden kendi vücudumuza nasıl bakıyorsak aç kalınca yemek yiyorsak cildimizi de beslememiz gerekiyor. Hem de bunu yapmak için binlerce lira dökmenize de gerek olmayacak.

Bu yüzden eğer siz gerçekten 10 adımda cildinizi gençleştirmek ve ışıltı kazanmasını istiyorsanız azimli ve sabırlı olmalısınız. Bütün adımları eksiksiz yapmalı veya oldukça dikkatli yapmalısınız aksi halde yaptıklarınızın cildinize hiçbir katkısı olmaz.

İlk Adım

suyun faydaları

İlk adımda yapmanız gereken şey günlük su tüketiminizi takip etmek. Yaşınıza ve kilonuza uygun düzeyde su içmelisiniz. Çünkü su cildi besler ve cildin nemlenmesini sağlar. Siz nasıl susuyor ve acıkıyorsanız cildiniz de su ister. Suyu az içtiğiniz zaman siyah nokta, sivilce ve kuruluk oluşmaya başlar. Kuruyan bir cilt ışıldamaz aksine yaşlanmaya başlar. Düzenli olarak buna dikkat ettiğiniz zaman cildinizin neminin yerin geldiğini fark edersiniz.

İkinci Adım

alkol sigara ve sağlık

Alkol veya sigara tüketiyorsanız bu tüketimi durdurmanız gerekiyor. Çünkü cildin en büyük düşmanlarından birisi alkol ve sigaradır. Sigara dumanı içinde yer alan zehirli gazlar kan damarlarına olumsuz etki gösterir. Damarlar kan taşırken daha yavaş çalışır. Bu da cildinizde ki damarların cildinizi korumasını yavaş yavaş bırakması anlamına gelir. Ayrıca sigara dumanı cilt gözeneklerine yapışarak cildin yağlanması, sivilce çıkması ve yaşlanmasına sebep olur. Bunun dışında alkol cilt renginin değişmesine de sebep olur. Bu yüzden genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmak istiyorsanız sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalısınız.

Üçüncü Adım

güneş ışınları

Güneşte kalmak demir alımı için iyi olsa da fazla güneşte kalmak cilt için oldukça kötüdür. Çünkü güneş ışığında bulunan zararlı ışınlar cilt üzerinde ciddi izler hatta cilt yanıklarına sebep olur. Çoğu güneş lekeleri güneş ışığına aşırı maruz kalmaktan ötürü oluşur. Özellikle cilt tipiniz hassas bir cilt ise asla güneş ışığına fazla maruz kalmamalısınız.

Cildiniz hassas olsa da olmasa da güneş kremi kullanmalısınız. Hatta sadece yazın değil kışın bile güneş kremi kullanmalısınız. (Ayrıca güneş koruması etkili ve en iyi lazer epilasyon süreçleri için de kritik öneme sahiptir. )

Dördüncü Adım

kahve

Kafein alımını azaltmanız gereklidir. Çünkü fazla kafein tüketimi sonucu vücutta bulunan kortizon hormonu artış göstermeye başlar. Kortizonun artması ile cilt yaşlanmaya başlar. Olması gereken yaştan çok öncesinde, cildiniz oldukça yaşlı hale gelir. Bunun olmasını istemiyorsanız mutlaka kafein tüketiminizi azaltmanız lazım.

Beşinci Adım

sıkıntı

Stres hem vücudun hem de cildin büyük düşmanlarından birisidir. Stres yaptığımız zaman salgıladığımız hormonlar değişmeye başlar. Bunun sonucunda cilt her geçen gün yorulur. Stres ile birlikte bazı sorunlar ortaya çıkar. Bunlar;

  1. Kırışma,
  2. Sivilce,
  3. Yağlanma,
  4. Yağ bezelerinin oluşması.

Stresten ne kadar uzak durmaya çalışırsanız cildiniz o kadar genç olur.

Altıncı Adım

spor yamak

Spor yapmak sadece bedeni değil cildi de zinde tutar. Çünkü spor yaparken kan dolaşımı hızlanır. Bu da cildin kendisini çok daha iyi beslemesi anlamına gelir. Bu yüzden düzenli yapacağınız spor cildinizi gençleştirir ve ışıldamasını sağlar.

Yedinci Adım

sağlıklı beslenme

Sebze ve meyve tüketimi sizin cildinizin genç olmasını sağlar. Meyve ve sebzeler içerdikleri antioksidanlar sayesinde cilt üzerinde bulunan leke ve kırışıklıklar ile savaşır.

Sekizinci Adım

şeker tüketimi

Şeker tüketimi cildinizin kurumasının en büyük sebebidir çünkü şeker cildin susuz kalmasına sebep olur. Cilt susuz kalırsa kuruma ve sertleşme başlar. Cildin nemini koruması için şekerden tamamen uzak durun ya da şeker alımını azaltın.

Dokuzuncu Adım

bitki çayı

Bitki çayı tüketimi cildin genç kalmasına destek olur. Fakat her bulduğunuz bitki çayını içmeyin. Sadece yeşil çay içmeniz bile cildi gençleştirir. Bu yüzden yeşil çayın faydaları konusunu aklınızda bulundurarak düzenli olarak tüketin.

Onuncu Adım

dengeli beslene

Beslenme şeklinize dikkat edin. Oldukça dengeli bir şekilde beslenmeye çalışın. Fazla yağlı gıdalardan ve abur cuburdan uzak durun. Este Lorien Eskişehir Güzellik Merkezi olarak bu haftaki yazımızın sonuna geldik. Bir başka yazımızda görüşmek üzere.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?