Vitamin C Serumu Gerçekten Mucize İksir Mi?

Vitamin C Serumu Gerçekten Mucize İksir Mi?

Güzellik Mucizesi Olarak Kabul Edilen Vitamin C Serumu Hakkında Bilmedikleriniz

Şu anda kırışıklıklara karşı mucize tedavi olarak kabul ediliyorlar: C vitamini serumları gerçekten mucize güzellik iksirleri mi? İddia edildiği gibi güzelliğimiz üzerinde mucize etkileri var mı?  Gerçekten neler yapabileceklerine bir göz attık ve size favorilerimizi gösterdik.

C vitamini serumları… Hyaluronik serumlara benzer şekilde,  cildi dolgunlaştırmak ve böylece kırışıklıkları gidermek için tasarlanmıştır. Ama bu gerçekten işe yarıyor mu?

C Vitamini serumları güzellik sektöründe mucize iksirler olarak tanıtılıyor. Bunun ardında yatan gerçekleri araştırdık ve yazımızda sizler için derledik.

c vitamini serumu

C Vitamini Serumu Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler

C Vitamini Serumu Nasıl Çalışır?

Vitaminler sağlıklıdır ve bol miktarda meyve ve sebze içeren dengeli beslenmenin cildimiz üzerinde de olumlu bir etkisi olduğu artık bir sır olmamalı. Ancak son zamanlarda, C vitamini – veya askorbik asit – doğrudan cilde uygulanan bakım ürünlerinde de kullanılıyor. Ama bu gerçekten kırışıklıkları azaltabilir mi?

Pek çok kişinin bilmediği şey: Cildimizin sağlıklı ve güzel kalması için C vitaminine ihtiyacı vardır. Kolajen üretimine katkısı olur ve böylece cildi gergin tutar. Cildimiz en iyi şekilde C vitamini ile beslenirse, serbest radikallere karşı daha iyi korunur ve UV radyasyonundan kaynaklanan hasara daha az duyarlı olur. Çünkü UV radyasyonu kırışıklıkların bir numaralı sebebidir.

Görünüşe göre C vitamini serumları, yaşlanmayı geciktiren önemli etkenlerden biri. Maalesef gerçekler o kadar basit değil. Çünkü cildimiz yediğimiz gıdalardan zaten yeterli C vitamini almalıdır. Başka bir deyişle, cildimizin C vitamini ihtiyacı zaten içeriden karşılanmışsa, serum formundaki C vitamininin gözle görülür bir etkiye sahip olup olmayacağı şüphelidir.

C Vitamini Serumu Ne Zaman Yardımcı Olur?

C vitamini ihtiyacı karşılanmazsa, yani ciltte C vitamini eksikliği varsa durum farklıdır. O zaman bir serum faydalı olabilir. Ciltteki C vitamini eksikliği, örneğin aşırı güneşlenme, sigara içme veya dengesiz beslenme gibi nedenlerle tetiklenebilir.

Bu özellikle şu anlama gelir: Zayıflamış cilt, C vitamini serumlarını güçlendirebilir. Aktif bileşen, hasarlı cildi daha sağlıklı hale getirir ve erken yaşlanmaya karşı koymaya yardımcı olur.

İyi Bir C Vitamini Serumunu Bu Şekilde Tanırsınız

C vitamini hakkında o kadar çok reklam ve seçenek var ki, doğru ürünü bulmak zor. Çünkü C vitamini içeren her serumda yeterli konsantrasyonda aktif bileşen yoktur.

Güzellik ve sağlık uzmanlarına göre, bakım ürününün gerçek C vitamini (L-askorbik asit veya askorbik asit) içermesi özellikle önemlidir. Pek çok serum sadece C vitamini türevleri, yani kimyasal modifikasyonlar içerir ve bunların etkinliği tartışmalıdır.

Ayrıca her zaman cildinizde asidik bir ortam yaratan bileşenlerin (örneğin ferulik asit) bulunduğundan emin olun. Çünkü C vitamini ancak düşük pH değerinde cilt tarafından emilebilir.

C vitamini havadaki etkisini hızla kaybettiği için serum ayrıca ışık ve havadan korunacak şekilde paketlenmelidir. Örneğin kahverengi veya mor camdan yapılmış şişeler idealdir.

Bazı ürünlerin içinde E vitamini de vardır ki, bu da olumlu etkisini güçlendirir.

İyi Bir C Vitamini Serumunu Bu Şekilde Tanırsınız

Yüzünüzü temizledikten ve tonik kullandıktan sonra cildinize ince bir tabaka C vitamini serumu uygulayın. C vitamininin cildiniz için faydalarından yararlanmak için ürünü nemlendiricinizden önce sabah ve gece kullanın.

Sonuç olarak: cilt bakımı merkezleri uygulamalarında kullanılan ürünler her zaman çok kişiseldir. Çünkü her insanın cildi farklıdır. Sunduğumuz ipuçlarının veya ürünlerin sizin için işe yarayıp yaramadığına yalnızca kendiniz karar verebilirsiniz. Bir ürün mutlaka çok rağbet görüyor veya reklamı çok yapılıyor diye size uygun anlamına gelmeyebilir. Tahrişe eğilimli çok hassas bir cildiniz varsa, bir cilt uzmanına görünmeniz tavsiye edilebilir. Cildinizin ihtiyaçlarına uygun bakımı uzmanlar uygular ve size günlük hayatınızda da faydalanabileceğiniz öneriler verirler. Böylece bakım ürünlerinizi de bilinçli olarak seçebilir ve hatalı ürünlerle cildinize uygulama yapıp faydadan çok zarar vermezsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?