Çilli Yüzler İçin Hangi Bakımlar Yapılabilir?

Çilli Ciltlere Hangi Bakımlar Yapılabilir?

Çilli ciltlerin bakımı nasıl olmalıdır? Özel bir bakım gereksinimleri var mıdır? Gelin önce bu konuda birkaç bilgi verelim.

Çilli Ciltler İçin Bakım

Çiller nasıl oluşur?

Cildinizden ve saç renginizden de sorumlu olan melanin pigmenti, çillerden de sorumludur. Derideki küçük noktalar genetik olan bir pigmentasyon şeklidir: Genetik yapıdaki bir değişiklik nedeniyle melanin ciltte eşit olarak dağılamaz.

Cildinizdeki melanositler, tehlikeli UV ışınlarına karşı kendini korumak için melanin pigmentini oluşturur – “Daha fazla güneş, daha fazla melanin” kuralı geçerlidir, bu nedenle yazın bronzlaşırsınız. Melanin daha sonra pigmenti depolayan keratinositler olarak bilinenlerde biriktirilir. Sahip olduğunuz keratinositler, yani hafıza hücreleriniz ne kadar azsa, o kadar çok çil oluşur.

Kızıl saçlı açık cilt tipleri özellikle pigment lekelerine eğilimlidir.

Açık tenli kişilerde önemli ölçüde daha az depolama hücresi bulunduğundan, ancak koyu tenli insanlara göre daha yüksek melanin oranı olduğundan, özellikle sarışınlarda ve kızıllarda çiller oluşur. Özellikle yılın sıcak ve güneşli yarısında, UV radyasyonu tarafından yoğunlaşan pigment lekelerini birçok insanda görebilirsiniz. Birçok kadın için, çiller kışın neredeyse tamamen kaybolurken, bir sonraki baharda yeniden ortaya çıkarlar.

Çilli ciltlerin bakımı için 4 ipucu

Çiller cildin bir parçasıdır, bu yüzden cilt bakımı rutininiz sırasında onları ihmal etmemelisiniz.

1 Cilt tipinize sadık kalın

Çilleriniz için doğru bakım cildinizi temizlemekle başlar. Yüz temizliği için kendinizi cilt tipinize göre hareket etmek en iyisidir. Ürün seçiminiz ayrıca yağlı, kuru veya karma bir cilde sahip olmanıza da bağlı olmalıdır. Gündüz ve gece bakımı için kremlerle yaptığınız bakımda bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

2 Hafif makyaj yapın

Çilleriniz varsa, aşırı makyajdan uzak durmalısınız. Çiller, hafif, sıvı bir fondöten veya BB kremle makyaj yaptığınızda en iyi şekilde görünür. Bu şekilde onları tamamen kapatmazsınız, ancak yine de eşit ve parlak bir cilt elde edersiniz. Görünümü gevşek pudra ile düzeltebilirsiniz, aynı zamanda yüzünüzü matlaştırır ve çekici olmayan parlamayı önler. Çilleriniz çok renkliyse ve onları – en azından kısmen – kapatmak istiyorsanız, çok koyu olmayan bir kapatıcı kullanmalısınız. Böylece doğallığını kaybetmeden ve maske gibi görünmeden yok olmalarını sağlayabilirsiniz.

3 Yeterli güneş kremi kullanın

İyi ve güvenilir bir güneş korumasına sahip olduğunuzdan emin olun çünkü çiller cildinizin güneşe karşı hassasiyetinin açık bir işaretidir. Bu nedenle, çilli bir cilde sahipseniz,  güneş kremi bir zorunluluktur – beğenmediğiniz takdirde daha fazla leke oluşmasını önlemeye de yardımcı olabilir. Özellikle cildinizin çok güneş alan bölgeleri – alın, burun köprüsü, yanaklar ve omuzlar – güneş kremi ile şımartılmalıdır çünkü pigment lekelerinin en sık görüldüğü yer burasıdır. Bazı kadınların sadece yüzünde değil, vücutlarının geri kalanında da çiller vardır.

4 Doğal ürünler kullanın

Açık ten genellikle çok çeşitli kozmetiklerde cilt tahrişine, kızarıklığa ve belirli bileşenlere karşı duyarlılığa eğilimlidir. İster yüz temizleme ve bakım ürünleri, ister makyaj veya güneş kremi olsun: Bunların mümkün olduğunca doğal ve bu nedenle koruyucu, koku ve boya içermeyen bir marka olduklarından emin olun, böylece cildinizi daha fazla tahriş etmez.

İnsanlar eskiden çillerle alay ederdi, hatta birçoğu küçük, kahverengi lekeleri bir kremle kimyasal olarak açmaya çalışırdı – ama neyse ki o günler geride kaldı! Bugün, küçük pigment lekeleri sevimli kabul ediliyor ve onlara sahip olanlar birkaç yaş daha genç görünüyorlar. Yani çilleriniz varsa, onlar için sevinmeli ve onlara hak ettikleri özeni göstermelisiniz! Çilli ciltlerin bakımı hakkında yeterli bilgiye sahip olursanız, çillerinizle barışık yaşayabilirsiniz.

Bununla birlikte alanında deneyimli güzellik merkezi uzmanları ile iletişime geçerek çili yüzler için bakım uygulamaları hakkında merak ettiğiniz konuları sorabilir, çeşitli öneriler alabilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?