Evde 7 Farklı Cilt Maskesi Tarifi

Kurumuş Ciltler İçin Evde Yapabileceğiniz 7 Yüz Maskesi

evde cilt maskesi

Yılın her döneminde ciltte kuruluk ve çatlaklar oluşur. Nemlendirici kullanmak cilt kuruluğunu engellemeye bazen yeterli gelmeyebilir. Bu sebep ile evde günlük cilt bakımı yapabilmek için hesaplı ve kolay maske tarifleri bulunmaktadır. Bu maske tarifleri cildi nemlendirmeye, sıkılaştırmaya, gözenekleri küçültmeye ve cildin daha parlak görünmesine katkı sağlar.

1- Yoğurt, Yulaf Ezmesi ve Bal Maskesi Tarifi

yoğurt maskesi tarifi

Yoğurt/Yulaf ezmesi/Bal cilt maskesi, ciltte ki kuruluğu gidermek amacı ile kullanılan bir cilt maskesidir. Uygulandığında ise ciltte ki nem oranının artmasını ve cildin parlamasını sağlamaktadır. Doğal ürünlerden olan bal ve yoğurt, ciltte ki ölü derilerin atılmasına yardımcı olarak cildi temizler. Yulaf ezmesi ise, kuruyan ve tahriş olan deriyi yumuşatarak rahatlamasına yardımcı olur. Peeling etkisi gösteren yulaf ezmesi kuru ve hassas ciltler için uygundur.

Maske tarifi için gerekli olan malzemeler;

1 yemek kaşığı kadar yoğurt

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi

ilk olarak yulaf ezmesi blender yardımı ile toz haline gelene kadar çekilir. Sonrasında ise üzerine bal ve yoğurt eklenir. Bu maskenin kıvamı macun formunda olmalıdır. Hazırlanan bu kıvam yüze uygulanır ve 20 dakikalık bekleme süresinden sonra ılık su yardımı ile masaj yaparak yüzden temizlenmelidir.

2- Kahve Maskesi Tarifi

kahve maskesi tarifi

Kahve maskesi, ciltte oluşan gözeneklerin küçülmesine olanak sağlar, sıkılaşmasına ve yüzde oluşan şişliklerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu maskenin en iyi özelliği bütün cilt tipleri için kullanıma uygun olmasıdır. Kuru cilde sahip kişilerin bu maskeyi hazırlarken malzemelerin içerisine bal ve süt eklemeleri daha iyi sonuç almalarına sebep olmaktadır. Ekstra olarak kullanılabilecek malzemelerden biri olan kakao, içerisinde bulunan antioksidan sayesinde cilt onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Maske tarifi için gerekli olan malzemeler;

1 yemek kaşığı kadar kahve

1 yemek kaşığı dolusu kakao

1 yemek kaşığı kadar bal

1 yemek kaşığı süt

kullanılacak tüm malzemeler bir kabın içerisine koyulur ve ardından yüze uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra ılık su yardımı ile masaj yapılarak yüzden arındırılır.

3- Avokado Maskesi Tarifi

avokado cilt maskesi

Avokadonun içerisinde bulundurduğu ve en önemli yapı taşlarından biri olan yağ cildin nemlenmesini ve beslenmesini sağlamaktadır.

Maske tarifi için kullanılacak malzemeler;

1 yemek kaşığı dolusu yoğurt

1 yemek kaşığı kadar bal ve yarım avokado

yarım avokado, bir kap içerisinde çatal yardımı ile ezilir. Ardından yoğurt ve bal üzerine eklenerek yüze uygulanır. 20 dakikalık bir süre sonrası yıkanarak yüzden temizlenir.

4- Muzlu ve Yoğurtlu Maske Tarifi

muz cilt maskesi

Muz, içerisinde bulunan cilde faydalı mineral ve vitaminler sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu unsurları fazlasıyla karşılamaktadır. Muz maskesi, düzenli olarak kullanıldığı zaman cilt dokusunun güçlenmesine ve cildin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Yaşlanma karşıtı özelliğine sahip bu karışım cildin sıkılaşmasına ve genç bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur.

Maske tarifi için gerekli olan malzemeler;

1 yemek kaşığı yoğurt

1 yemek kaşığı bal ve yarım muz

bir kabın içerisine muz koyulur ve çatal yardımı ile ezilir. Daha sonra bal ile yoğurt eklenir ve karıştırılır. Kıvamı pürüzsüz olmalıdır. Hazırlanan bu karışım yüze sürülür ve ardından 20 dakika bekletildikten sonra yıkanarak temizlenmektedir.

5- Yumurtalı ve Ballı Maske Tarifi

yumurta maskesi tarifi

Yumurta akı, ciltte ki gözenekleri temizler ve cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Yumurta sarısının ise nemlendirici özelliği bulunmaktadır. İçerisinde bulunan protein ve yağlar sayesinde cilde canlılık ve parlaklık kazandırır.

Maske tarifi için gerekli olan malzemeler;

1 adet yumurta ve 1 yemek kaşığı bal

Bu maske iki farklı şekilde kullanılabilmektedir. Yumurtanın akı ve bal karıştırarak ciltteki gözenekler temizlenebilir ya da sarısı ve bal karışımı ile cilde nemlendirme işlemi yapılabilmektedir.

6- Zeytinyağlı Maske Tarifi

zeytinyağı maskesi

Zeytinyağlı maske, kuru cilt ile lekeli yüzlere sahip kişiler için oldukça önerilen bir maske tarifidir. Bu tarif yaşlanma karşıtı bir kür olup, derinin altına işleyerek nemlendirme yapmaktadır.

Maske tarifi için gerekli olan malzemeler;

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı bal

bu iki malzemeyi bir kabın içerisinde karıştırıldıktan sonra cilde uygulanmaktadır. 20 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanarak temizlenmektedir.

7- Ballı ve Sütlü Maske Tarifi

ballı cilt maskesi

Genellikle soğuk hava koşullarında nemlendirme amacı ile kullanılmakta olan bir maske türüdür. Kuruyan ve çatlayan ciltler için kullanılmaktadır.

Maske tarifi için gerekli olan malzemeler;

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı süt ya da süt tozu

bu malzemeler uygun bir kapta karıştırılır. Macun kıvamına gelen maskeyi sürülecek yere uyguladıktan sonra 20 dakika sonunda yıkanarak ciltten temizlenmektedir.

Evde yapılan pratik uygulamaların yanı sıra profesyonel bakım işlemleri için Este Lorien Güzellik Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?