El Bakımında Neleri Yanlış Yapıyoruz?

El Bakımında Neleri Yanlış Yapıyoruz?

El bakımında neleri yanlış yapıyoruz? El yıkamanın, bakımlı ellere sahip olmaya yetmeyeceğini artık küçük çocuklar bile biliyor. Ancak bilerek veya bilmeyerek, el bakımında ihmal ettiğimiz ve uygulamadığımız bazı şeyler var. Bu yazımızda bunlara değinip, doğrusunu nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağız.

evde el bakımı

Krem sürmeyi ihmal etmek

Çok miktarda dezenfeksiyon ve el yıkama nedeniyle, strese giren ellerimize daha sık krem uygulamak zorundayız. Ne yazık ki birçok kadın yeterince elini kremlemiyor.

Krem iyice masaj yapılmalı ve ellerdeki cildin tüm stresli bölgelerine kremin bir kısmını alacak şekilde dağıtılmalıdır. Ellerinizi nasıl düzgün bir şekilde kremleyeceğinizi adım adım göstereceğiz.

Üç adımda el kremini doğru uygulamak

el kremi tavsiyesi
  1. Kremi elin arkasına dairesel hareketlerle yayın
  2. Ardından parmaklarınıza eldiven giyiyormuş gibi hafifçe masaj yapın
  3. Son olarak, avuç içleri ve alt kolları kremleyin.

El bakımı rutini için doğru krem kullanımı çok önemlidir: Yüz ve vücut için nemlendirici kremler rafta bırakılmalıdır. El kremleri, ellerin stresli cildinin özel ihtiyaçları için geliştirilmiştir ve ellerinize en iyi şekilde bakım yapmak için uygun bileşenleri içerir. Örneğin kakao veya sheabutter  yağı kuru eller için harika bir bakım destekçisidir, ancak çuha çiçeği veya aloe vera da el bakımında küçümsenmemelidir. Ayrıca Bkz. Evde El ve Cilt Kremi Yapımı

Peeling uygulamaktan kaçınmak

Kremin yoğun kullanımına rağmen elleriniz pürüzlüyse, bu üstteki ölü hücrelerin atılması gerekiyor anlamına gelebilir. Ellere peeling uygulamak ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Ancak birçok kadın ya el peelingini bilmiyor, veya yanlış bir şey yapmaktan korkuyor. Oysa ellerin de zaman zaman yüz ve vücut gibi peelinge ihtiyacı var.

Evde doğal el peelingi tarifi:

Ellerinizi nazikçe pul pul dökmek için yarım bardak şeker, bir çay kaşığı zeytinyağı ve iki çay kaşığı iri deniz tuzunu karıştırabilirsiniz. Ardından suyla yıkayın, zeytinyağı ellerde hafif bir film bırakır ve bu da ellerimizi korur.

Ellerin gece bakımını ihmal etmek

Tüm gün suya ve yıpratıcı işlere maruz kalan ellerimiz için uyku öncesi ve uykuda geçen saatler rahatlatıcı bir moladır. Ancak uygun bir bakımla bu molayı mükemmel hale getirebilirsiniz. Yatmadan önce eller mutlaka kremlenmelidir. Gece boyunca kremin bakım etkisi iyice ellerinize işler ve sabah pamuk gibi ellerle uyanırsınız.

Elleriniz hala krem ​​ve peelingden memnun değilse evde küçük bir spa  tedavisi de deneyebilirsiniz. Yatmadan önce ellerinizi iyice yıkayın ve dikkatlice kurulayın. Ardından ellerinize bol miktarda el kremi sürün ve özel pamuklu spa eldivenleri giyin. Bu uygulama ellere yoğun bakım yapacaktır. Artık bu tarz eldivenleri hemen her yerde bulmak mümkün. Ancak evde elinizin altında olan pamuklu eldivenler de iş görür. Kumaşın pamuklu olması önemlidir, yünlü eldivenler giymek pek rahat olmayabilir. Ayrıca plastik eldiven de sağlıksızdır.

Size bu yazımızda aslında çoğumuzun bildiği ama yine de ihmal ettiği birkaç önemli noktadan bahsetmeye çalıştık. El bakımında neleri yanlış yapıyoruz diye soranlara aydınlatıcı olduğunu umarız. Belki de herşeyi doğru yaptığınızı düşünüyordunuz, küçük bir hatırlatma yapmış olduk. Birkaç basit önlem aldıktan sonra pürüzsüz, bakımlı ellere sahip olmak imkansız değil. Düzenli bakımı ihmal etmemek ve doğru malzemeleri kullanmak burada en önemli konu.

Herkese bakımlı ve güzel günler dileriz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?