Ayak Bakımında 5 Altın Kural

Evde Ayak Bakımı

Yün çorap ve botlarda geçen bir kıştan sonra ayaklarımız artık ekstra bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Sonuçta, ayaklarımız yazlık ayakkabılarda da bakımlı görünmelidir. Profesyonel bir bakıma gidemediğiniz bu günlerde, evde de ayak bakımı  yapabilmek ve ayaklarınızı yaza uygun hale getirmek için bu 5 adımlı programı kullanabilirsiniz.

evde ayak bakımı

Ayak Bakımına Hazırlık Aşamaları

 1. Ayaklarınızı yıkayın ve bir süre sıcak şampuanlı suda tutun
 2. Ölü deriyi ayak törpüsü yardımıyla rendeleyin
 3. Ayak tırnaklarını kısaltın
 4. Tırnaklarınızı boyayın
 5. Ayağa losyon sürün (ojeniz kuruduktan sonra)

Evde ayak bakımı için neye ihtiyacınız var:

 1. Bir tas sıcak su
 2. Havlu
 3. Pomza süngeri veya elektrikli nasır sökücü
 4. Tırnak pensesi ve törpü
 5. Tırnak cilası
 6. Ayak kremi

Evin içinde ıslak ayakla kalkıp dolaşmak zorunda kalmamak için tüm pedikür aletlerini hazır bulundurun. Ayak tırnaklarınızdaki eski oje kalıntılarını temizleyin. Şimdi başlayabiliriz!

1. Ayaklarınızı suda yumuşatın

Ayak banyosu sadece süper rahatlatıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildi gelecek pedikür için en iyi şekilde hazırlar. Özel banyo katkı maddeleri ayakları tazeler ve sert cilt bölgelerini yumuşatır. Bu, daha sonra ölü derinin çıkarılmasını kolaylaştırır. Ayaklarınızın suda beş ila on dakika gevşemesine izin verin. Banyodan sonra ayak parmaklarınız da dahil olmak üzere ayaklarınızı iyice kurulayın. Aksi takdirde kir ve bakteri burada toplanacaktır. Tüm malzemelerle birlikte ayak havlunuzu da önceden yanınızda hazır bulundurmayı unutmayın.

2. Ölü derilerden ayakları arındırmak

Ayak banyosundan sonra ayaklarınız yumuşaktır ve yeni nasırlar ile ölü derileri kolayca çıkarabilirsiniz: En iyisi nasır süngeri ile ovmaktır. Bu yöntem özellikle hassas ciltler için önerilir. Ancak dikkatli olun: cildinizi tahriş edecek kadar ovalamayın! Nasır, ayak tabanlarında doğal bir koruyucu tabaka görevi görür ve bu nedenle sağlıklı ayaklar için çok önemlidir aşırıya kaçmamaya çalışın. Tercih edenler  için özel elektrikli nasır gidericiler mevcuttur.

İpucu: Ayak banyosu için vaktiniz yoksa, nasırla doğrudan duşta da mücadele edebilirsiniz. Cildin yumuşatılması önemlidir. Aksi takdirde çok pürüzlenir, kırılgan hale gelir ve kurur.

3. Ayak tırnaklarını kısaltın

Ayaklardaki fazla nasır çıkarıldıktan sonra ayak tırnaklarına sıra gelmiş demektir. Ayak tırnaklarınızı düz bir çizgi halinde kesmek için tırnak pensi kullanın. Ardından ayak tırnaklarını şekillendirin. Kapsamlı bir ayak banyosundan sonra, kütikül de çok kolay bir şekilde geri itilebilir.

Tavsiyemiz: Tırnaklar yuvarlak kesilmemeli ve çok kısa olmamalıdır. Ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesmek ve bir törpü ile hafifçe yuvarlamak en iyisidir. Her zaman ince, beyaz bir kenar  kalacak şekilde kesilmelidir.

4. Tırnaklara oje sürmek

Şimdi boyama zamanı! Parmak ayırıcılar kullanın – bu, ayak parmaklarını ayırır ve cilanın etinize bulaşmasını önler. Bir temel kat oje, yoğun renk gerektiren boyama durumunda renk bozulmasına karşı koruma sağlar. Ojenizin rengini seçmek söz konusu olduğunda sınır yoktur – narin bir pembe mi yoksa daha koyu bir kırmızı tonu mu? Bu sizin tercihinize kalmış. Son olarak, özellikle uzun süre dayanması için top coat uygulayın.

Tırnaklarınızın daha dar uzun görünmesini istiyorsanız yanlarda birkaç milimetreyi boyamadan bırakın.

5. Ve final: Kremle ayaklara bakım

Son olarak ayaklar ayak kremiyle bakım yapılarak şımartılır. Ayaklardaki deri çok kalın olduğu için özel nemlendiriciler gereklidir. Krem masaj yaparak ayağa yedirilir. Artık ayaklarınız yaza hazır!

Ayak bakımını ihmal etmeden, belirli aralıklarla yaparsanız ayaklarınız hep bakımlı kalır. Haftada bir yukarıda saydığımız bakım ritüeli, haftada birkaç gün duşta da kullanılabilen ayak peelingi ve her gün kremlemek yeterli olacaktır.

Evde bakım uygulamalarına ilişkin farklı konularda sürekli güncellenen yazılarımızı web sitemizin blog bölümünden takip edebilirsiniz. https://www.estelorien.com.tr/blog/

Bu yazımızda güzellik salonları hizmetleri kapsamının haricinde evde uygulanabilecek bakım işlemlerine dair önerilerde bulunmayı amaçladık.

Yeni haftada yeni yazılarımızda buluşmak üzere.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?