Evde Kütikül Bakımı

Kütikülünüze Nasıl Bakım Uygulamalı ve Neden Kesmemelisiniz?

kütikül nedir

Bakımlı tırnaklar sadece güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda insana bir rahatlık hisse verirler. Tırnak bakımının sıklıkla unutulan veya atlanan özellikle önemli bir parçası, kütikül bakımıdır. Neden bu kadar önemli olduğunu ve evde kütikül bakımını en iyi nasıl yapabileceğinizi bugünkü yazımızda anlatacağız.

Kütiküller Kesilmeli Mi?

Kütikülü tamamen kesmemelisiniz. Ancak, tırnak dibindeki derilerin çok fazla uzamasına izin vermemelisiniz, çünkü çok ince hale gelir, kurur ve yırtılır. Bu da kötü ve bakımsız bir görünüm oluşturur. Bu sorunu en baştan önlemek istiyorsanız, tırnak etlerinizi krem veya yağla yumuşak tutmanız ve onları düzenli olarak geri itmeniz gerekir. Ancak kütikülü asla makasla kısaltmamalısınız! Keskin bir kesici aletle uzamış kütikülden kurtulmak çok iyi bir fikir değildir. Acil bir durumda böyle bir operasyon manikür pedikür uygulaması konusunda uzman kişiye bırakılmalıdır. (Manikür pedikür uygulamaları konusunda ek bilgi için bkz.

Manikür & Pedikürün İncelikleri

Ek olarak, kütikülün kesilmesi bir kısır döngüye yol açar: kütiküller daha güçlü ve daha kalın büyür. Deri kalınlaştıkça da tırnak dipleri daha da bakımsız görünür.

Tırnak Etlerini Geri İtin!

Kütikül asla hazırlık yapılmadan geri itilmemelidir. Tırnak banyosu sadece tırnakları ve tırnak etlerini şımartmaya yardımcı olmaz. Aynı zamanda kütikülü yumuşatır, böylece bir sonraki adımda deriyi geri itmek daha kolay olur. Bununla birlikte, işlerin hızlı bir şekilde yapılması gerektiğinde bu işlevi üstlenebilecek özel kütikül çıkarıcılar veya kütikül giderici kalemler de vardır.

Kütikül ince ve yumuşaksa, dikkatlice geriye doğru itilebilir. Bunun için hiçbir koşulda keskin kenarlı veya sivri uçlu nesneler kullanmamalısınız. Gül ağacı çubukları veya profesyonel tırnak eti itici en iyisidir. Artık hemen her kozmetik malzemesi satan yerde bulmak mümkündür ve çok da pahalı değildir. Tırnak üzerindeki ince deri, tırnak yatağının üzerinde hafif bir hilal görülebilecek kadar nazikçe geriye doğru itilir.

evde kütikül uygulaması

Kütikül Yoğun Bakımı

Tırnaklar İçin Şımartan Program

Tırnak etlerini geri ittikten sonra biraz daha şımartmakta hiçbir sakınca yoktur. Tırnak banyosu da düzenli yapılabilecek seçeneklerden biridir. Bununla birlikte, tırnak bakım kremleri veya yağları özellikle etkilidir. Bunlar tırnak içine ve çevresine ve cildine iyice masaj yapılmalıdır. Kremler ve yağlar, cilde nem sağlar ve esnek kalmasını sağladığından, tırnak etlerinin kalıcı olarak bakımı için her şeyden önemlidir.

İpucu: Özellikle yatmadan önce ellerinizi ve tırnaklarınızı kremler ve yağlarla şımartabilirsiniz. İnce bir pamuklu eldiven veya eczaneden kremli veya yağlı ellerin üzerinde alerji yapmayan bir eldiven, yalnızca bakım bileşenlerini ait oldukları yerde tutmakla kalmaz, aynı zamanda krem veya yağın özellikle iyi emilmesini ve ellerin, tırnakların ve tırnak etlerinin özellikle iyi bakım görmesini sağlar.

Kütikül Bakımı İçin Ev Uygulamaları

Limonlu tırnak banyosu: ılık su ve yarım limonun suyu sadece kütiküle bakım yapmakla kalmıyor. Limon banyosu ayrıca temizleyici ve hafif antiseptik etkiye sahiptir.

Ayran ve zeytinyağlı tırnak banyosu: Bu tırnak banyosu özellikle kütiküllere özen gösterir. Yarım litre ayranı ısıtın, bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve tırnaklarınızı şımartın!

Tırnak peelingi: Kütikül için ev yapımı şeker peelingi uygundur. Tek yapmanız gereken yarım bardak şeker, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım limon suyunu karıştırmak. Nemli ellerle, tırnak etleri, tırnaklar ve bütün eller daha sonra soyulabilir ve masaj yapılabilir.

Tırnak yağı: Evdeki hemen hemen her yağ tırnak yağı olarak kullanılabilir. Özellikle hindistancevizi yağı, jojoba yağı veya zeytinyağı stresli tırnak etleri için harikadır, ancak badem veya lavanta yağı da yumuşak ve iyi bakımlı tırnak etleri sağlar.

İpucu: Kütikül tahriş olmuşsa, kızarmışsa veya hafif iltihaplıysa, sıcak papatya çayı ile kompres yardımcı olabilir.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?