Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyu ve cildimiz

Tarihten günümüze gelen bir alışkanlığımızdır gül suyu… Düğünlerde, mevlitlerde, bebek dualarında evlerden eksik olmaz ve böyle günlerde evler mis gibi gül suyu kokar. Ancak gül suyunun bu kullanım amacı dışında da sağlık ve güzellik alanında kullanımı çok yaygın.

Herkesin güzel kokusu ile hafızasına kazıdığı gül suyu, insan cildine birçok farklı açıdan fayda sağlamaktadır. Sağladığı bu faydalar sayesinde gül suyu son dönemlerin en çok tercih edilen ürünlerinden bir tanesi halini aldı. Gerek hafif yağlı yapısı ile gerekse de cilde uygulandığında sağladığı hoş koku ile tercih edilmesi kaçınılmaz bir üründür.

Gül suyunun cilde faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Hemen her cilt tipi için benzersiz faydalar sağlamaktadır. Doğal içeriği sayesinde cildin yatışmasına olanak tanımaktadır. Bununla birlikte cilt üzerinde oluşan renk eşitsizliğinin giderilmesine olanak tanımaktadır. Özellikle kuru ciltler üzerinde kullanıldığında nemlilik sağlamakta ve kuruluğu gidermektedir. Gül suyunun cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Gül Suyunun Benzersiz Yararları

  • Gül suyu cildin pH dengesini korumaktadır. Sabun ve yüz temizleyici gibi ürünlerin aşırı derecede kullanılması cildin pH dengesini bozabilmektedir. Bu durumda ortaya başta akne olmak üzere birçok farklı sorunu çıkartmaktadır. Gül suyu sayesinde bu denge korunmaktadır.
  • Gül suyunun bir diğer faydası ise sivilce ve akne oluşumunu engellemesidir. Cilt üzerinde bulunan fazla yağların alınmasına olanak tanımaktadır. Bu sayede sivilce oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Sivilce kaynaklı bakteri üremesine de engel olmaktadır.
  • Cildin tonlamasında aktif bir rol oynamaktadır. Gül suyu kullanımda gözenek ve yağları temizlemektedir. Bu sayede cildin düzgün bir tona sahip olmasına imkan tanır. Özellikle kuru cilde sahip olanların kullanması her zaman tavsiye edilmektedir. Çünkü sahip olduğu nemlendirici özelliği sayesinde cilt üzerinde meydana gelebilecek çatlamaların önüne geçmektedir.
  • Sahip olduğu doğal bileşenler ile gül suyu cildin daha yumuşak bir yapıya bürünmesine olanak tanımaktadır. Gözeneklere yerleşen gül suyu cildin her zaman nemli kalmasını sağlamaktadır.
  • İltihap önleyici bir özelliği vardır ve şişliği azaltmada oldukça etkilidir. İltihap önleyici özelliği sayesinde özellikle göz altında meydana gelen şişliklerin giderilmesinde etkilidir. Bunun için buzdolabında bekletilen gülsuyu pamuk yardımı ile gözlere yerleştirilebilir. Birkaç dakika içinde şişliklerin azaldığı göz ile görülebilmektedir.
  • Makyaj temizliği sonrası, tonik olarak kullanılabilen gül suyu, ayrıca yüzde kalmış olabilecek makyaj artıklarını da derinlemesine temizler ve cilde bir ferahlık hissi verir.

Hassas Ciltler İçin Gülsuyu Maskesi Tarifi

Genellikle kuru ciltten hassas cilde geçiş arasında ince bir çizgi vardır. Hassas cilt belirtileri genellikle cilt tahrişi, alerjik reaksiyonlar ve iltihaplanmadır.

İçindekiler:

1 olgun muz, 3 yemek kaşığı tatlı krema, 1 yemek kaşığı bal, 4 damla gül suyu, 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi

Hazırlanışı:

Muzu soyun. Muzu krema ile çatal yardımıyla ezin. Şimdi kalan malzemeleri ekleyin ve her şeyi homojen bir kütle haline gelene kadar karıştırın. Maske çok katı ise, seyreltmek için biraz su ekleyin. Bununla birlikte, kütle çok akıcıysa, öğütülmüş yulaf ezmesi ile kalınlaştırılabilir.

Uygulanışı:

Karışımın cömert bir kısmını tüm yüzünüze ve dekolteye sürün. 15 dakika etki etmesini beklettikten sonra yüzünüzü ılık, nemli bir bezle temizleyin. Maskeyi haftada 1-2 kez kullanın.

İpucu: Parfümlü ve alkol bazlı bakım ürünlerinden kaçının.

Gül suyu sıradan cilt bakım ürünlerinin yanı sıra hassas ciltler içinde kullanılabilmektedir. Cilde herhangi bir zarar vermediği için en çok tercih edilen kişisel bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Gül suyu ürünleri cildin görünümün güzelleştirilmesini sağlamaktadır.

Gül suyu maskesinin yanı sıra faydalı cilt maskeleri için; evde 7 farklı cilt maskesi yapımı yazımızı da incelebilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?