Yüzümüzü Güneşten Korumanın Yolları

Yüzümüzü Güneşten Korumanın Yolları

yüz güneş koruması

Yaz ayları çoğu insanın tatile çıkıp kendini deniz kıyısına veya havuz başına attığı zamanlar. Tüm gün güneşlenip serin suların tadını çıkarmak tabii ki tatilde herkesin hakkı. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta var: GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUNMAK !

Kalıcı cilt hasarlarını önlemek için kendinizi güneşten korumanız gerektiğini biliyorsunuz. Güneşin agresif olmadığı saatlerde dışarıya çıkmayı tercih etseniz bile, yine de kendinizi korumalısınız. Bu yazımızda sizlere belki de en hassas bölgemiz olan yüzümüzü güneşten korumanın yollarını anlatacağız.

Yüzümüzü Güneşten Korumanın Yolları Nelerdir?

Günlük yaşamda, çoğu insan genellikle güneş kremini kullanmaya üşenir.  Veya tek bir vücut kremi alıp vücudun her yerine ve yüze bunu kullanız. Ancak bazı bölgelerde, özellikle de yüzümüzde daha özenli olmak gerekir.  Örneğin bacaklara ve kollara kullanılınca emilen bir krem, dekolte ve yüzde yağlı bir tabaka bırakabilir. Bu hem ciltte sivilceler çıkmasına neden olur, hem de giysilerde lekelenme yapabilir.

Yazın yüz koruması için nasıl bir güneş kremine ihtiyacımız var?

güneş koruyucu

Çoğu kişi güneşlenirken hala güneş kremi sürerken, öte yanda çok az insan açık havada sürekli olarak güneşe maruz kalmasına rağmen yüzleri için düzenli olarak güneş kremi sürüyor. Ne yazık ki koruyucu krem kullanma alışkanlığı henüz tüm insanlarda kazanılmış değil. Bu da yüzde lekelenmelere ve sivilcelere yol açıyor. İleri derece güneş yanıklarında ise cilt kanseri riski oluşuyor.

Sıkça yapılan bir hata da, vücuda uygulanan koruyucu güneş kremini yüze de sürmek. Ne yazık ki bu durumda ilk karşılaşılan durum, yüzde sivilceler çıkması. Eskiden normal kabul edilen tüm vücuda aynı kremi kullanmak mantığı artık kabul görmüyor. Yüzümüzün cildi, vücut cildine göre farklı bir bakım gerektiriyor.

Aslında bu farklı vücut bölgeleri için de geçerli. Örneğin el kremimiz, ayak bakımında yetersiz kalabilir çünkü ayaklardaki deri daha fazla kuruyup kalınlaşabiliyor. Dolayısıyla daha kuvvetli etki gösteren bir kreme ihtiyaç duyuyor.

Yüz kremleri de, diğer vücut bölgeleri için olan kremlerden daha farklı üretiliyor. Yüzümüzün cildinin korunması amaçlanıyor. Kozmetik dünyasında her geçen gün yapılan araştırma ve testlerle de daha mükemmel hale geliyor bu kremler.

Tüm vücuda sürülen klasik güneş korumasının yanı sıra, yüz korumasına yönelik güneş kremleri yaz aylarında en önemli cilt bakım ürünlerindendir.  Yüzün cildine göre hazırlanan bu kremler, kalıcı koruma sağlarlar. Ayrıca artık hemen her kozmetik markası nemlendirici kremlere UV koruması da ekliyor. Yaz kış bu kremlerden kullanarak tüm yıl boyunca yüzünüzü korumuş olursunuz.

Bir dip not da ekleyelim: Göz altı korumasını da yaz kış uygulamak gerekiyor. Yine göz kremleri de o bölgeye uygun üretilen ürünlerden oluşuyor.

Fazladan bir krem alırsam daha fazla para harcarım diye düşünmeyin. Sonuçta kremler uzun sürede tüketiliyor ve cildimize yaptığımız yatırımın faydasını da ilerleyen yaşlarımızda farkediyoruz.

Bakım ürünleri ile yapacağınız bakım ve koruma dışında, yüzünüz için alabileceğiniz bir önlem de şapka veya güneşten koruyucu siperliği olan başlıklar kullanmak olabilir. Herkes için şapka kullanımı rahat olmayabilir, ancak hem başınızı hem de yüzünüzü güneşten korur. Can sıkıcı lekelenmeler oluşmasını engeller.

Yüzümüzü güneşten korumanın yolları aslında görüldüğü gibi çok karmaşık değil. Bakım yapmayı ihmal etmemek ve düzenli olarak koruyucu kremleri uygulamak yeterli. Sonuçta aldığımız önlemlerin faydası,  yine bize taze ve pürüzsüz bir cilt olarak geri dönecektir.

Merak ettiğiniz konular için bize ulaşın menüsünden uzmanımızla iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?