Eyvah Güneş Yanığı Oldum!

Eyvah Güneş Yanığı Oldum !!! Güneş Yanığı İçin 7 Acil Yardım Önerisi

güneş yanıklarına ne iyi gelir

Eyvah güneş yanığı oldum!!! Şimdi ne yapmalı?  Size vereceğimiz 7 acil yardım önerisi, güneşten yanmış cildi rahatlatmaya, ağrıyı hafifletmeye ve iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Güneş yanığı cildiniz için ve kesinlikle uzun vadeli sağlığınız için hiç de eğlenceli değildir. UV ışınlarının neden olduğu cilt yanıkları sadece zarar vermekle kalmaz, daha erken cilt yaşlanmasını teşvik eder ve uzun vadede cilt kanserine neden olabilir.

Yakıcı güneşte sadece kısa süreler, yüksek güneş koruma faktörlü güneş kremi ve koruyucu giysiler gelecekte güneş yanığını önlemeye yardımcı olacaktır. Yine de güneş yanığı olduysanız, iltihaplı cildi hızla sakinleştirecek ve ağrıyı hafifletecek 7 hızlı, etkili acil yardım ipucumuzu bilmelisiniz.

3 derece güneş yanığı vardır:

    Derece 1 Hafif bir güneş yanığını, kızarık cilt bölgelerinden tanıyabilirsiniz, bunlar kaşıntılı, gergin ve çok sıcaktır, bazen cilt de şişer.

    Derece 2 Kırmızı, şişmiş ciltte de kabarcıklar oluşuyorsa, bu 2. derece güneş yanığıdır. Kabarcıkları patlatmayın, aksi takdirde bakteriyel enfeksiyon riski vardır. Bunun yerine iyileşmesine izin verin, cilt daha sonra kendi kendine soyulacaktır.

    Derece 3 Bunlar cildin üst tabakasına ciddi şekilde zarar veren ve genellikle iz bırakan yanıklardır. Şiddetli güneş yanıklarına genellikle ateş ve genel halsizlik eşlik eder. Bu durumlarda, bir doktora görünmelisiniz.

Güneş yanığına hızlı bir şekilde ne yardımcı olur?

Şiddetli 2 ve 3 derece güneş yanıklarınız varsa, bir doktora görünmelisiniz. Derece 1 için, bu 7 ipucu ağrıyı hafifletmeyi ve iltihabı azaltmayı vaat ediyor.

1. Güneş sonrası ürünler kızarık cildi yatıştırır

güneş koruyucu

Güneşli havalarda dışarıda çok zaman geçiriyorsanız, her zaman eczaneden alacağınız bir losyonu yanınızda bulundurmalısınız. Güneş sonrası losyonlar nem verirler ve stresli cildi yatıştırırlar.

Pantenol içeren kremler veya spreyler idealdir – bu madde hoş olmayan kaşıntıyı durdurur ve yanmış cildi serin tutar.

2. Aloe vera nemlendirir ve soğutur

aloe veralı güneş kremi

Aloe vera suyu, serinletici ve ağrı giderici özellikleri sayesinde güneşten yanmış ciltler için faydalıdır. Bu şekilde çalışır: Yaprakları kesin, meyve suyunu toplayın veya doğrudan cilde damlatın.

Fidanlıklarda ve internette bir aloe vera bitkisi bulabilirsiniz.

3. Soğutma, güneş yanığı ağrısını hafifletmeye yardımcı olur

güneş yanığı nasıl geçer

Cilt kötü bir şekilde yanmış ama yine de kabarcık yok mu? O halde, yaklaşık 25 derecelik soğuk ila ılık bir duş yardımcı olur. Ağır parfümlü duş jellerinden kaçının, sadece su veya güneş sonrası duş şampuanı kullanmak daha iyidir.

Ayrıca nemli kompresler de uygulanabilir. Kompresleri yalnızca bir ila iki saat ciltte bırakırsanız ve ara sıra tatlı suyla, ideal olarak soğuk papatya çayı veya yeşil çayla ıslatırsanız daha iyi etki eder.

4. İçmek iyileşme sürecini içten destekler

güneş yanıkları için su tüketimi

Cilt yandığında nemini kaybeder. Hücrelerdeki bu kaybı önlemek için tercihen su  içmelisiniz. İyileşme sürecinde vücudunuzu bu şekilde desteklersiniz.

5. Şifalı toprak, kızarmış cilde besin maddeleri sağlar

güneş yanığı için toprak

Şifalı toprak çok yönlüdür: Hafif kalın bir macunla karıştırılan şifalı toprak, yanmış cildi soğutur ve ağrıyı hafifletir. Şifalı toprak ayrıca cilt dokusunu besin ve oksijenle en iyi şekilde besler, böylece hızla bir anti-inflamatuar etki yaratır.

Eczane ve organik ürün satan yerlerde bulunabilir.

6. Büyükannenin güneş yanığı için evde kullandığı ilaçlara dikkat edin

güneş yanığı ve yoğurt

Lütfen büyükannenin güzellik mitlerini unutun ve quark veya yoğurttan uzak durun. Yanmış bölgelerde hızla enfeksiyonlara neden olabilirler ve semptomları kötüleştirebilirler.

Ayrıca güneş yanığını tedavi etmek için un, pudra veya yağ kullanmadığınızdan emin olun. Yine, enfeksiyon riski vardır. Ek sıcaklık veya yağlı merhemler de şiddetli güneş yanığı için uygun değildir.

7. Hindistan cevizi yağının güneş yanığı üzerinde iltihap önleyici etkisi vardır

Çok sayıda araştırma, hindistancevizi yağının anti-inflamatuar etkisini göstermektedir. Ek olarak, içerdiği laurik asit nem verir ve böylece hasarlı dokunun iyileşme sürecini destekleyebilir.

Yapılan bir araştırmaya göre, hindistancevizi yağının hafif bir güneş kremi olarak bile uygun olduğu söyleniyor. Ancak yine de hiçbir şekilde güneş koruyucunun yerini alamaz.

Güneş yanığı için hızlı ilk yardım, cildi besinlerle beslemek için serinletici, nemlendirici yardımcılarla sağlanır. Kortizonlu kremler ve iltihap önleyici ağrı kesiciler sadece daha ağır vakalarda kullanılmalıdır. Ancak gelecekte herhangi bir güneş yanığını oluşmadan önlemek en iyisidir! Bu konuda yüzümüzü güneşten koruma yolları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Este Lorien Güzellik Merkezi

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?