Günlük Saç Bakımı

Sağlıklı Saçlar İçin Günlük Bakım Nasıl Olmalı?

saç sağlığı

Her insan sağlıklı, gür, canlı saçlara sahip olmak ister. Özellikle de biz kadınlar, değil mi? Saçımıza en değerli hazinemizmiş gibi bakarız. Fakat ne yazık ki saçlarımızın bazı faktörlerden etkilenmesi, yıpranması istediğimizin gerçekleşmemesine neden olabiliyor. Yıpranan saçları sürekli olarak kestirmek zorunda kalmanız da doğal olarak istenmeyen en can sıkıcı konulardan biri oluyor. Çünkü kimi kadınlar kısa saçtan hoşlanmazken, saçlarının bir türlü uzamamasından dolayı şikayetçi olur. Saçlarınızın uzamamasının altında yatan temel sorunlardan biri de yıpranmış olan saçlarınızın uç kısımlarından kopmaya başlamasıdır. Saç uzaması, kişinin genel olarak saç ve saç derisine bağlı olarak farklı uzunluklarda olabiliyor. Hayal ettiğiniz saçlara kavuşmak istiyorsanız o zaman sağlıklı saçlar için rutin bakımınızı da kesinlikle eksik etmemeniz gerekiyor. Sağlıklı saçlar için günlük bakım uygulamanın şart olduğunu ve düzenli aralıklarla mutlaka yapmanız gerektiğinizi söylemek isteriz.

İşte size günlük yaşamınızda saç bakımı için faydalanacağınız birkaç öneri ve bir saç bakım maskesi tarifi. Bu öneriler ile özellikle saçlar ve saç dipleri yumuşacık olacak ve kırık oluşması da önlenebilecektir. Bu sayede saçlar daha sağlıklı uzayacak.

Saç Bakım Yağlarını Mutlaka Kullanın

saç yağları

Sağlıklı saçlar için günlük bakım rutininizi aksatmadan mutlaka yapmalısınız. Sağlıklı saçlar için mutlaka saç bakım yağlarının kullanılması gerekiyor. Çünkü saç bakım yağlarının içerisinde yer alan bitkisel formüller, saçlarınızı derinlemesine beslemeye yardımcı olur. Saçınızın beslenmesi, için doğru ürünlerin kullanılmasına da dikkat edilmelidir. Bitkisel içerikli saç bakım yağları içerisinde tercih etmeniz gerekenlerden biri de Jojoba yağıdır. Özellikle günlük bakım için oldukça ideal bir üründür. Saçınız için çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Gün içerisinde de saçınızı olumsuz dış etkilere karşı da koruma altına almaya yardımcı olacaktır. İçerisinde yer alan E vitamini, yıpranmış olan saçların toparlanması konusunda bir hayli etkilidir.

Jojoba Yağı İle Saç Maskesi

Evde kendiniz jojoba yağı ile saç bakım maskenizi kolayca yapabilirsiniz. Maske hazırlığı için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Jojoba yağı
  • Limon suyu

İki yemek kaşığı jojoba yağını bir kaba koyup bir tutam limon suyu ekleyin. İki malzemeyi birbirine  karıştırın ve saçın uzama yönüne doğru masaj yaparak yedirin. Saç diplerine ve kafa derisine yağ sürmekten kaçının. Daha da büyük bir etki için saçınızın uçlarını streç filmle sarın ve birkaç saat bekledikten sonra saçınızda yağ kalmayacak şekilde yıkayın.

Dilerseniz, jojoba yağlı saç bakım maskenizin içine hazırlarken bir E vitamin ampulü de ekleyebilir ve E vitamininin saçlar üzerindeki olumlu etkilerinden de faydalanabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir kez veya iki haftada bir saçınıza uygulayabilirsiniz. Düzenli aralıklarla uygulamak, olumlu etkisini de daha çabuk görmenize neden olur.

jojoba yağı

Doğru Şampuanları Kullanmaya Dikkat Etmelisiniz

doğru şampuan seçimi

Saçlarınızı yıpratan, zarar vermeye neden olacak bir diğer önemli konulardan biri de yanlış şampuanların kullanılmasıdır. Öncellikle şampuan almadan önce, saçınızın özelliğini bilmelisiniz. Saçınız kuru mu, yıpranmış mı, çok çabuk yağlanıyor mu tüm bu sorularınıza cevap bulmalısınız. Kendi saçınızı tanıdıktan sonra ki iş ise saçlarınız için uygun şampuanı kullanmaya başlamanız olacaktır. Sağlıklı saçlar için günlük bakım, öncellikle kullanacağınız şampuandan geçmektedir. Saçınıza uygun olan hem kaliteli hem de fayda sağlayacak içeriklere sahip ürünleri kullanmalısınız. Böylece saçınızın günden güne toparlanmaya başladığına şahit olacaksınız.

Yazılarımızda sıkça belirttiğimiz saçı her gün yıkayıp şampuanlamaktan kaçınmanız gerektiği kuralını da yine vurgulamak isteriz. Günlük bakım uygulamaları kapsamında Yüzümüzü Güneşten Korumanın Yolları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?