Havuçla Yapılabilecek Yüz Maskeleri

Havuçla Yapılabilecek Yüz Maskeleri ve Havucun Cilde Faydaları

havucun cilde faydaları

Güzellik ve bakım önerilerimiz devam ediyor. Doğal malzemelerle uygulanan önerilerimiz sizlerden büyük ilgi görünce, bugün de minik bir sağlık bombasından ve güzelliğimize etkilerinden bahsetmek istedik.

 Gıda sektörünün yanı sıra kozmetik sektöründeki pek çok ürünün içeriğinde kullanılan sebze ve meyveler hayatımızda önemli bir yere sahiptir. İçerdikleri vitamin ve mineraller ve daha pek çok faydalı madde ile sadece beslenme değil güzellik alanında da büyük bir yer edinmişlerdir. Her sebze ve meyvenin gerek sağlığımıza gerekse cildimize sayısız faydası vardır. Bu sebzelerden biri olan havuç, cildimiz için oldukça yararlı olup güzellik reçetelerinde yerini almıştır. Peki, havuç cilde faydalı mıdır? Havucun cilde faydaları nelerdir? Havuçla yapılabilecek yüz maskeleri nelerdir? Bu ve bunun gibi aklınıza gelen tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Havuçla Yapılabilecek Yüz Maskesi Tarifleri

 Havuç, saydığımız bunca faydası ile kozmetik alanında pek çok cilt bakım ürünü yapımında kullanılır. Ayrıca ev yapımı cilt maskelerinde de çokça tercih edilir hale gelmiştir. Eskişehir Güzellik Merkezleri kapsamında profesyonel olarak sunulan bakım hizmetlerinin dışında evde havuçla kolayca yapabileceğiniz birkaç doğal maske tarifini sizler için listeledik. Hep birlikte çeşitli sorunlara karşı olan bu maskeleri inceleyelim.

Sivilceler İçin Havuç Maskesi

sivilce için maske

 Bu tarifi uygulayabilmek için 2-3 yemek kaşığı havuç suyuna, 1 tatlı kaşığı zeytinyağına, 1 tatlı kaşığı bala ve birkaç damla limona ihtiyacınız olacaktır. Havucu rendeleyerek suyunu sıkın ve diğer tüm malzemelerle birlikte karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Bu maskeyi haftada ikiden fazla olmamak şartıyla uygulayabilirsiniz. Sivilce ve akne oluşumunu azaltır ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Sıkılaştırıcı Havuç Maskesi

cilt sıkılaştırıcı

 Bu tarif için 1 yemek kalığı mısır nişastasına, 1 yemek kaşığı yoğurda, 1 şişe maden suyuna ve bir miktar havuç suyuna ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle mısır nişastası ve maden suyunu bir tencereye alın ve homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Karışım soğuduktan sonra diğer malzemeleri de ekleyin ve iyice karıştırın. Fırça yardımı ile yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Son olarak bol su ile durulayın. Bu maske botoks etkisi yaratarak gözeneklerinizi sıkılaştıracak ve daha gergin bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Havucun Cilde Faydaları Nelerdir?

Sivilceleri büyük oranda azaltır

sivilceler

 Havuç, içerdiği beta karoten sayesinde sebum üretimini kontrol eder. Bu sayede sivilce ve akne oluşumunu engeller. Daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Cilde ışıltılı bir görünüm kazandırır

ışık saçan ciltler

 Havuç, içerdiği bol miktarda karotenoid sayesinde cilde parlaklık kazandırır. Cildinizi mat ve kuru bir görünümden kurtarıp ışıltılı ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur

cildi güneşten korunma

Uzun süre güneşin altında durmak zararlı ışınlara maruz kalmamıza sebep olur. Bu zararlı ışınlar cildimizde yanıklara ve kızarıklıklara yol açar. Havuç ve havuç suyu anti- oksidan etki göstererek cildimizi güneşin bu zararlı etkisinden korur. Aynı zamanda güneş yanıklarına ve yaralara da iyi gelir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Bu noktada havuç direkt olarak tüketilebileceği gibi havuç kremi ile güneş ışınlarından korunmak da mümkün olabilir.

Kollajen üretimine katkı sağlar

cilt güzelleştirme

C vitamini içeren besinler vücuttaki kollajen üretimine destek olur. Havuç da içerdiği bolca C vitamini ile cildin esnek bir hale gelmesine yardımcı olur ve kollajen üretimini olabildiğince artırır.

Bununla birlikte havucun tüm epilasyon süreçlerinin tamamlanması ile birlikte sağıklı bronzlaşmak isteyenler için faydalı bir ürün olduğunu ve sıklıkla tercih edildiğini hatırlatalım. Havucun cilt için faydalarının yanı sıra pürüzsüz ve bebeksi bir cilt Eskişehir lazer epilasyon tavsiye yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Bu yazımızda son derece faydalı bir sebze olan havucun cilde faydaları ve havuçla yapılabilecek yüz maskelerinden bahsettik. Doğal ve masrafsız malzemelerle bakım tariflerimiz devam edecek. Sağlıklı ve bakımlı günler dileriz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?