Evde Adım Adım Kıvırcık Saç Nasıl Boyanır?

Evde Adım Adım Kıvırcık Saç Nasıl Boyanır?

kıvırcık saç boyama

Kıvırcık saçların bakımı zor olduğu kadar kıvırcık bir saçı boyamak da oldukça zor. Ancak size iyi bir haberimiz var. Birkaç basit kurala dikkat ederek saçınızı evde de boyayabilirsiniz. Peki, evde kıvırcık saç adım adım nasıl boyanır?

Kıvırcık Saçları Evde Boyamak İle İlgili Önemli Bilgi

Eğer kıvırcık saçlarını boyayacak ve boyama işleminden önce saç açma işlemi yapacaksanız bunu kendiniz evde yapmayın. Çünkü kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine göre boya ve açıcıyı daha zor emer. Açıcıyı eşit miktarda yapamazsanız kıvırcık saçlar renk renk olur. Ya da tam aksi saçlarınızı yakabilirsiniz. İyisi mi bu işi bir uzmanın usta ellerine bırakmak. Böylece sonradan pişmanlık duyulacak bir hata yapmaktan kaçınmış olursunuz.

Bununla birlikte saçlar boyandıktan sonra güzellik ve bakım adına ilk adım tamamlanmış oluyor. Ancak bir de saçlarınızın periyodik olarak bakımlarının yapılması önem arz etmektedir. Bu konuda sizler için derlediğimiz saç tiplerine göre saç maskesi tarifi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıvırcık Saçları Evde Boyamakta İlk Adım

kıvırcık saç boyama önerisi

Kıvırcık saçları evde boyamak istiyorsanız ilk olarak saçın boyaya hazırlanması gereklidir. Saçın temiz ya da kirli ve yağlanmış olması bir problem çıkarmaz. Saçları boyamadan önce saçların eşit şekilde birkaç parçaya ayrılması gerekiyor. Saçları birkaç parçaya ayırın ve bir toka ile tutturun. Saçları ayırdıktan sonra boyanın her saç teline eşit şekilde dağılması için taranması lazım. Tarama işleminde dolaşmış saç telleri var ise mutlaka dolaşan yerler çözülmelidir. Saçlarınızı ne kadar iyi ayırır ve tararsanız boya o derecede eşit şekilde yayılır.

Kıvırcık Saçları Evde Boyamada İkinci Adım

kıvırcık saçlar

Boyama işlemine geçmeden önce kulak, boyun, alın ve yüz bölgesine vazelin sürün. Bunu yapmak eğer ki boya teninize gelirse boyanın çok daha rahat çıkmasına yardımcı olur. Aslında kıvırcık veya düz her saç boyamadan önce vazelin uygulaması yapılmalıdır.

Ayrıca üzerinize de eski bir kıyafet giymekte yarar var. Boya sıçrarsa lekeyi çıkarmak mümkün olmaz. En iyisi eski bir kıyafeti bu iş için ayırmak ve her seferinde kullanmaktır.

Boyayı açmadan önce kapı veya pencere açmayı unutmayın. Saçınızın yoğunluğa göre bir ila iki boya şişesinde bulunan krem boyayı bir kaba dökün. Oksidan suyunu da boya ile eşit miktarda dökün. Boyayı saçınıza sürerken az miktarda sürmeye başlayın. Aksi halde boya saçlarınıza yetmeyebilir. Tüm diplere sürdüğünüzden emin olduktan sonra, kalanı geri kalan saça yedirin.

Kıvırcık Saçları Evde Boyamada Üçüncü Adım

saç boyası

Eğer saçlar önceden boya işlemi görmüş bir saç ise kıvırcık saç boyaması saç diplerinden başlamalıdır. Eğer saç daha önce boya işlemi görmemiş ise saçlar uç kısımlardan boyanmaya başlayabilir. Özellikle saç koyu bir renge sahip ise kesinlikle boyama işine saçın uçlarından başlanması gereklidir. Hiç boya görmemiş bir kıvırcık saç diplerden boyanmaya başlar ise dipler uç kısımlara göre daha açık bir renk olur. Bu noktada her durumda kaliteli saç boyası kullanılmasını mutlaka önermekteyiz.

Kıvırcık Saçları Evde Boyamada Dördüncü Adım

kıvırcık saç bakımına dair

Saçları boyama işlemi bittikten sonra saçları tarak yardımı ile tarayıp toplayın. Boya kutusunun içerisinde bulunan uyarı süresine göre boyayı saçınızda tutmanız gereklidir. Bunun için bir alarm kurabilirsiniz. Saç diplerinde yanma hissi oluşur ise beklemeden saçlarınızı yıkamalısınız. Boyayı yıkarken direkt olarak şampuan kullanmayın. Bunu yaparsanız boyanın çok çabuk akmasına sebep olmuş olursunuz. Önce duru su ile durulayıp daha sonra şampuan ile yıkamalısınız. Boya koruyucu şampuan kullanmanız çok daha akıllıca olur. Boya kutusunun içinden çıkan bakım kremini de kullanmayı unutmamalısınız. Bunu şampuandan sonra kullanabilirsiniz. Saçınızı şampuansız da sadece duru su ile yıkayıp ardından bakım kremini kullanarak da saç yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Günümüzde kadınların güzellik ve kişisel bakımlarında saç, kirpik, cilt gibi pek çok farklı uygulama oldukça rağbet görmektedir. Saç bakımlarınızı tamamladıysanız sıra geldi kirpik bakımına. Eskişehir ipek kirpik yazımızda sizler için kirpik bakımına dair merak edilen bir çok konuyu ele aldık. Yazımızı mutlaka incelemenizi önermekteyiz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?