Kuru Fırça Masajı İle Cildinize Tazelik Kazandırın

Kuru Fırça Masajı İle Cildinize Tazelik Kazandırın

Aşağıdan yukarıya doğru dairesel hareketlerle uygulanan kuru fırçalama veya kuru fırça masajı ile cildinize tazelik kazandırabilirsiniz. Kuru fırçalamak bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını düzenler ve hatta migrene karşı bile etkilidir. Görüldüğü gibi sadece bir kozmetik uygulama değil, sağlık için yapılması gereken bir eylemdir. Bu yazımızda her yönüyle kuru fırça ile yapılan masajı ele aldık.

Kuru Fırçalama Nedir?

Cildimiz vücuttaki en büyük organdır. Tüm vücudu koruyan, toksinlerin atılmasına yardımcı olan ve sağlıklı kalmamızı destekleyen organımız cildimizdir. Kuru fırçalama, bu organı harekete geçirerek düzenli çalışmasını sağlar. Bu fırçalama tekniği hem tek başına, hem de bir uzman tarafından uygulanabilir.

Kuru fırça masajı ilk olarak 19. Yüzyılda doğal terapist Sebastian Kneipp tarafından insanlara tanıtıldı. Ancak bu etkili yöntem çok daha eski zamanlardan beri kullanılıyordu. Özellikle manastırlarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak yüzyıllardan beri kullanıldığı biliniyor.

kuru fırçalama zararları

Kuru Fırçalama Nasıl Uygulanır?

Kuru fırçalama için en ideal zaman sabah saatleridir. Metabolizmayı  harekete geçirdiği için akşamları uykunuzu kaçırabilir. Sabah doğru uygulanan kuru fırçalama ardından yapılacak bir duş sizi güne bomba gibi hazırlar. Masajın çok uzun sürmesi de gerekmez. Bir on dakikanızı ayırmanız kısıtlı zamanlarda yeterli olacaktır. Tabii boş günlerinizde ağırdan alıp masajın tadını uzun uzun çıkarabilirsiniz.

Doğru Masaj Tekniği

Kalbe en uzak noktadan, örneğin ayaklardan başlanır. Dairesel hareketlerle yukarıya doğru çıkılır. Bacakların her tarafına masaj uyguladıktan sonra, kalçalar ve kollara sıra gelir. En son karın, gögüs kısmı ve omuzlara masaj uygulanır. Koltuk altları da masaja dahildir çünkü buralarda önemli lenfler bulunur. Göğüs uçları ve varislere masaj uygulanmamalıdır.

Masaj sonrası cilt hafifçe kızarmış olabilir ve hafif bir karıncalanma hissi olur. Ancak kaşıntı, ağrı ve geçmeyen agresif kızarıklık varsa fırçanız size göre çok serttir veya sert hareketlerle masajı uygulamışsınızdır.

Kuru Fırçalamadan Sonra Cilt Bakımı

Masaj sonrası, gözenekler açılmıştır ve bakıma hazırdır. Duş sonrası bakım yağlarını tüm vücuda güzelce yedirerek bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Kuru Fırça Masajı İçin Doğru Fırça Seçimi

kuru fırça nasıl kullanılır

Doğal malzemelerden yapılmış bir fırça seçilmesi önemlidir. Naylon kılları olan fırçalar cildi tahriş eder ve faydadan çok zarar verir. Uzun saplı olması vücudun her bölgesine uygulamayı kolaylaştırır.

Fırçaları yıkamamalısınız ancak belirli aralıklarla yeni bir fırça alırsanız bakteri birikimini önlersiniz.

Kuru Fırçalama Tekniğinin Faydaları ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Kuru fırçalamanın faydaları ve sağlığa belli başlı etkileri aşağıdaki gibi ifade edilebilir.

  • Kan dolaşımının düzenlenmesi
  • Cildi canlandırmak
  • Tansiyonu düzenlemek
  • Ölü hücrelerden cildi arındırmak
  • Selülit oluşumunu engellemek
  • Bağ dokusunu güçlendirmek
  • Bağışıklığı güçlendirmek
  • Migren ağrılarını gidermek ve azaltmak
  • Mutluluk hormonunu arttırmak

(* Daha detaylı bilgi edinmek isteyenlere makale önerisi. Bu konuda Vogue Türkiye’nin  Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Tekniğinin 5 Faydası başlıklı yazısını inceleyerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. )

Kuru Fırça Masajını Kimler Uygulayabilir? Zararları Var Mıdır?

Kuru fırçalama cilde zarar verir mi sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. Doğru fırça seçer ve hareketleri canınızı acıtacak şekilde yapmazsanız kuru fırça masajının hiç bir zararı yoktur. Genel olarak herkes bu masajı uygulayabilir. Ancak herhangi bir cilt rahatsızlığı, ciltte yaraları, güneş yanıkları, varisler olan kişilere önerilmez. Cildinizin problemsiz olduğunu düşünüyorsanız kuru fırça masajını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Fırça yerine eldiven gibi giyebileceğiniz bir lif ile de etkili bir masaj yapabilirsiniz. Lif fırçaya göre daha hafiftir ve hassas cildi olan kişiler için daha uygundur. Bu tarz özel masaj liflerini artık her yerde bulmak mümkündür.

Kuru fırça masajı ile cildinize tazelik kazandırıp sağlıklı etkilerinden siz de faydalanabilirsiniz. Evde bunu rutin haline getirirseniz düzenli uygulamaya kendinizi alıştırmanız zor olmaz. Masaj sonrası uygun bir vücut yağı ve kremle bakımınızı yapmayı asla unutmayın aksi halde cildiniz kuruyabilir.

Bu yazımızda vücut bakımında kuru fırçalama tekniği hakkında bilgiler vermeyi amaçladık. Evde bakımda uygulanabilecek diğer teknikler için Bkz. 3 Etkili Yöntemle Evde Cilt Bakımı

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?