Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık

Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık Süreci

Lazer epilasyon uygulamalarındaki başarı oranı cihaz kalitesi, uygulamayı yapan kişinin deneyim ve yetkinliği gibi pek çok konuya bağlı olduğu gibi danışan tarafından lazer epilasyon öncesi hazırlık sürecinde kendisine verilen bilgilendirmeler doğrultusunda kurallara uyum düzeyi ile de yakından ilişkilidir.

Makalemizde lazer epilasyon uygulama sürecine ilişkin olarak danışanlarımız nezdinde merak edilen lazer epilasyon öncesi tüylerin uzunluğu ne olmalıdır,  tüyler nasıl alınır, tıraş ve jiletleme,  uyuşturucu krem kullanımı gibi pek çok konuya değindik.

Lazer Epilasyon Öncesi Yapılması Gerekenler

Yukarıda ifade edildiği üzere gerek epilasyon başarısı gerekse sağlıklı bir epilasyon deneyimi için uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlara danışan tarafından azami ölçüde uyum gösterilmesi oldukça önem arz etmektedir.

Uygulama öncesinde ilk dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, uygulamanın yaklaşık 4 hafta öncesinden başlamak suretiyle, epilasyon süreci boyunca güneş ışınlarından korunması hususudur. Aynı şekilde solaryum gibi kişinin cilt renginin bronzlaşmasını sağlayacak uygulamalardan da kaçınılmalıdır. Lazer epilasyon uygulaması mümkün olduğunca danışanın kendi doğal cilt rengi korunarak uygulanmalıdır. Ayrıca süreç içerisinde güneş ışınlarından yeterince korunmadığı durumlarda ciltte leke oluşumu riski oluşmaktadır. Bu sebeple sağlıklı bir epilasyon deneyimi için ilk önemli husus; güneş ışınlarından korunmak ve solaryum gibi cilde bronzluk sağlayan uygulamalardan kaçınmaktadır.

Bununla birlikte güzellik merkezi kapsamında yapılan işlemlerden örneğin peeling gibi cildin soyulmasını sağlayan uygulamalardan uzak durulmalıdır. İşlem öncesinde, uygulama yapılacak bölge tahriş olmayacak şekilde krem vb. kozmetik ürünlerden temizlenmeli ve arındırılmalıdır.  Uygulama yüz bölgesinde yapılacak ise seans öncesinde makyajdan arındırılmalıdır.

Lazer Epilasyon Öncesi Tüylerin Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?

lazer epilasyon öncesi hazırlık

Danışanlarımız tarafından merak edilen ve sıklıkla sorulan bir diğer önemli konu ise lazer epilasyon öncesi tüylerin uzunluğu nasıl olmalıdır? konusudur.

Lazer epilasyon işlemi yüzeysel tüy alma uygulamalarının aksine direkt olarak kıl köklerine yapılan müdahale ve tahribatlar ile gerçekleştirilmektedir. Burada amaç, istenmeyen tüylerin kalıcı / uzun süre tekrar çıkmasını engellemektir. Dolayısıyla işlem esnasında uygulama yapılacak bölgede kıl köklerinin yerinde olması gerekir. Bu doğrultuda lazer epilasyon seansın öncesinde 30 gün öncesinden başlamak üzere kılları kökünden alan ağda, cımbız, epilatör gibi uygulamalardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Aksi takdirde lazer epilasyon işlemi ile kıl köklerine müdahale edilemez ve epilasyon başarısı engellenmiş olur.

Seans Öncesi Tıraş ve Jilet Kullanımı | Epilasyon Öncesi Tüyler Nasıl Alınır?

Bu noktada lazer epilasyonda kullanılan cihaz türü ve tekniğe göre seanstan 1-3 öncesinde tüyler jilet, makas veya makine ile temizlenmelidir. Eğer bölgedeki tüyler kısaltılmadan lazer epilasyon uygulaması yapılırsa lazer ışınları kıl köklerine yeterince nüfuz etmeyecektir, böylelikle epilasyon verimliliği kayda değer biçimde düşüş gösterebilir.

Uygulama Öncesi Uyuşturucu Krem Kullanımı

Ağrı ve acı hissini minimuma indirmek amacıyla lazer epilasyon öncesinde uyuşturucu krem ilgili uzmanın bilgisi dâhilinde uygulanabilir / kullanılabilir.

Herhangi bir ilaç kullanımı veya tıbbi bir rahatsızlığın mevcut olması durumunda lazer epilasyon uygulaması öncesinde uzman kişi mutlaka bilgilendirilmelidir ve uygulama için hekim onayı alınmalıdır.

Özetlemek gerekirse; işlem evvelinde dikkat edilmesi gereken konulara azami ölçüde uyulması gerek sağlık gerekse epilasyon verimliliği için oldukça önemlidir.

Bu doğrultuda ilk seansın 4 hafta gerisinden itibaren tüyleri kökünden alan uygulamalardan, güneş ışınlarından ve solaryumdan kaçınılmalı, uygulama türüne göre seanstan 1-3 gün önce tüyler jilet veya tıraş makinesi ile kıl köklerine etki etmeyecek yöntemlerle alınmalıdır.

Este Lorien Eskişehir lazer epilasyon uygulamalarımız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?