Görüntülüyor 7 Sonuç(lar)
kıvırcık saç boyama

Evde Adım Adım Kıvırcık Saç Nasıl Boyanır?

Evde Adım Adım Kıvırcık Saç Nasıl Boyanır?

kıvırcık saç boyama

Kıvırcık saçların bakımı zor olduğu kadar kıvırcık bir saçı boyamak da oldukça zor. Ancak size iyi bir haberimiz var. Birkaç basit kurala dikkat ederek saçınızı evde de boyayabilirsiniz. Peki, evde kıvırcık saç adım adım nasıl boyanır?

Kıvırcık Saçları Evde Boyamak İle İlgili Önemli Bilgi

Eğer kıvırcık saçlarını boyayacak ve boyama işleminden önce saç açma işlemi yapacaksanız bunu kendiniz evde yapmayın. Çünkü kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine göre boya ve açıcıyı daha zor emer. Açıcıyı eşit miktarda yapamazsanız kıvırcık saçlar renk renk olur. Ya da tam aksi saçlarınızı yakabilirsiniz. İyisi mi bu işi bir uzmanın usta ellerine bırakmak. Böylece sonradan pişmanlık duyulacak bir hata yapmaktan kaçınmış olursunuz.

Bununla birlikte saçlar boyandıktan sonra güzellik ve bakım adına ilk adım tamamlanmış oluyor. Ancak bir de saçlarınızın periyodik olarak bakımlarının yapılması önem arz etmektedir. Bu konuda sizler için derlediğimiz saç tiplerine göre saç maskesi tarifi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıvırcık Saçları Evde Boyamakta İlk Adım

kıvırcık saç boyama önerisi

Kıvırcık saçları evde boyamak istiyorsanız ilk olarak saçın boyaya hazırlanması gereklidir. Saçın temiz ya da kirli ve yağlanmış olması bir problem çıkarmaz. Saçları boyamadan önce saçların eşit şekilde birkaç parçaya ayrılması gerekiyor. Saçları birkaç parçaya ayırın ve bir toka ile tutturun. Saçları ayırdıktan sonra boyanın her saç teline eşit şekilde dağılması için taranması lazım. Tarama işleminde dolaşmış saç telleri var ise mutlaka dolaşan yerler çözülmelidir. Saçlarınızı ne kadar iyi ayırır ve tararsanız boya o derecede eşit şekilde yayılır.

Kıvırcık Saçları Evde Boyamada İkinci Adım

kıvırcık saçlar

Boyama işlemine geçmeden önce kulak, boyun, alın ve yüz bölgesine vazelin sürün. Bunu yapmak eğer ki boya teninize gelirse boyanın çok daha rahat çıkmasına yardımcı olur. Aslında kıvırcık veya düz her saç boyamadan önce vazelin uygulaması yapılmalıdır.

Ayrıca üzerinize de eski bir kıyafet giymekte yarar var. Boya sıçrarsa lekeyi çıkarmak mümkün olmaz. En iyisi eski bir kıyafeti bu iş için ayırmak ve her seferinde kullanmaktır.

Boyayı açmadan önce kapı veya pencere açmayı unutmayın. Saçınızın yoğunluğa göre bir ila iki boya şişesinde bulunan krem boyayı bir kaba dökün. Oksidan suyunu da boya ile eşit miktarda dökün. Boyayı saçınıza sürerken az miktarda sürmeye başlayın. Aksi halde boya saçlarınıza yetmeyebilir. Tüm diplere sürdüğünüzden emin olduktan sonra, kalanı geri kalan saça yedirin.

Kıvırcık Saçları Evde Boyamada Üçüncü Adım

saç boyası

Eğer saçlar önceden boya işlemi görmüş bir saç ise kıvırcık saç boyaması saç diplerinden başlamalıdır. Eğer saç daha önce boya işlemi görmemiş ise saçlar uç kısımlardan boyanmaya başlayabilir. Özellikle saç koyu bir renge sahip ise kesinlikle boyama işine saçın uçlarından başlanması gereklidir. Hiç boya görmemiş bir kıvırcık saç diplerden boyanmaya başlar ise dipler uç kısımlara göre daha açık bir renk olur. Bu noktada her durumda kaliteli saç boyası kullanılmasını mutlaka önermekteyiz.

Kıvırcık Saçları Evde Boyamada Dördüncü Adım

kıvırcık saç bakımına dair

Saçları boyama işlemi bittikten sonra saçları tarak yardımı ile tarayıp toplayın. Boya kutusunun içerisinde bulunan uyarı süresine göre boyayı saçınızda tutmanız gereklidir. Bunun için bir alarm kurabilirsiniz. Saç diplerinde yanma hissi oluşur ise beklemeden saçlarınızı yıkamalısınız. Boyayı yıkarken direkt olarak şampuan kullanmayın. Bunu yaparsanız boyanın çok çabuk akmasına sebep olmuş olursunuz. Önce duru su ile durulayıp daha sonra şampuan ile yıkamalısınız. Boya koruyucu şampuan kullanmanız çok daha akıllıca olur. Boya kutusunun içinden çıkan bakım kremini de kullanmayı unutmamalısınız. Bunu şampuandan sonra kullanabilirsiniz. Saçınızı şampuansız da sadece duru su ile yıkayıp ardından bakım kremini kullanarak da saç yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Günümüzde kadınların güzellik ve kişisel bakımlarında saç, kirpik, cilt gibi pek çok farklı uygulama oldukça rağbet görmektedir. Saç bakımlarınızı tamamladıysanız sıra geldi kirpik bakımına. Eskişehir ipek kirpik yazımızda sizler için kirpik bakımına dair merak edilen bir çok konuyu ele aldık. Yazımızı mutlaka incelemenizi önermekteyiz.

saç türleri

Saç Tiplerine Göre Saç Maskesi Önerisi

Saç Tipleri ve Özellikleri Nelerdir? Saç Tiplerine Uygun Maskeler

saç türleri

Günümüzde saçlar kadınlar ve erkeklerin estetik bir görüntü için en önemli olgulardan biridir. estetik görünüm dışında sağlıklı ,canlı ve parlak saçlar birçok kişinin hayalidir. Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olabilmenin ilk yolu saç tipinizi doğru analiz etmekten geçer.

Saç tipleri durum bakımından kuru, yağlı, normal ve karma olmakla birlikte; yapı bakımından ince ve kalın olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Este Lorien Eskişehir Güzellik Merkezi olarak bugünkü yazımızda saç tipleri ve özellikleri nelerdir konusundan bahsedeceğiz ve saç tiplerine uygun maske tarifleri vereceğiz.

Yapı Bakımından Saç Tipleri ve Özellikleri

İnce Saç Tipi ve Özellikleri

ince saç tipi

Genel olarak en yaygın olarak görülen bir saç tipi olup bakımı kalın saç tipine göre daha zordur. Yapısal olarak kolay yıpranan ve aşırı hassas bir saç tipi olup, şekillendirmek oldukça zordur. İnce saç tipleri kalın saç tipine göre daha fazla bakım ve ilgiye ihtiyaç duyarlar.

Kalın Saç Tipi ve Özellikleri

kalın saç tipi

İnce saç tipine göre bakımı kolay olan bu saç tipinde ,saçlar kolayca yıpranmazlar ve dayanıklıdırlar. Sağlamlığın yanı sıra şekillendirmek daha kolaydır.

Durum Bakımından Saç Tipleri ve Özellikleri

Normal Saç Tipi

normal saç tipi

En ideal saç tipi olup , sağlıklı ve estetik görüntüye sahiptir. Düzenli temizlik ve bakım ile kolayca korunabilirler.

Karma Saç Tipi

karma saç tipi

Karma saç tipinde kökler aşırı yağlı, saçlar sağlıksız ve dayanıksızdır. Bu saç tipine sahip kişiler dermatologlar tarafından tavsiye edilen ürünle ile saç bakımı ve temizliğini yapmalıdır.

Kuru Saç Tipi

kuru saç tipi

Kuru saç tipinde saçlar cansız ve yıpranmaya yatkınlardır. Kuru saç kolayca kırılabilir. Suyu içinde tutamazlar ve dayanıksızlardır. Düzenli bakım ve su tüketimine dikkat edilmelidir.

Yağlı Saç Tipi ve Özellikleri

yağlı saç tipi

Yağ bezlerimin aşırı çalışması sonucu oluşan bu saç tipi, zayıf ve kırılgan yapıya sahiptir. Hormonal değişiklikler, ergenlik gibi birçok faktörün yağ üretimi üzerinde etkisi olmakla birlikte çevresel faktörlerden de etkilenebilir. Doğru saç bakımı ürünleri ile saçtaki yağ oranının kontrol altına alabilirisiniz.

Kişiden kişiye değişen saç tiplerinin durum ve yapı bakımından farklılıklarını yukarıdaki gibi özetleyebiliriz. Konuyla ilişkili olarak Yüz şekline uygun saç modelleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Saç Maskeleri

Saç Dökülmesine Karşı Maske

saç dökülmesi için tavsiye

-1 yemek kaşığı sirke

-3 yemek kaşığı zeytinyağı

-1 adet yumurta

*Tüm malzemeleri karıştırıp saç dibinden uçlara kadar tüm saça eşit şekilde uygulayın. Minimum 1 saat kadar beklettikten sonra yıkayın. Tüm saç tiplerine uygundur.

Yıpranmış Saçlar İçin Maske-1

yıpranmış saç bakımı

-2 yemek kaşığı elma sirkesi

-2 yemek kaşığı bal

-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (zeytinyağı da olabilir)

*Tüm malzemeleri homojen olana kadar karıştırın ve saça masaj yaparak uygulayın. Uygulama işleminden sonra 20 dakika kadar bekletip yıkayın. Tüm saç tüplerine uygundur. haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin Maske-2

-1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

-1 yemek kaşığı zeytinyağı

-1 yemek kaşığı badem yağı

*Yağları karıştırıp dipten uca masaj yaparak uygulayın. Saçınızda 30 dakika süreyle beklettikten sonra ılık su ile durulayın.. Kuru ve yıpranmış saç tipleri için uygundur. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kuru Saçlara Özel Maske

kuru saç bakımı

-1 adet olgunlaşmış avokado

-1 yemek kaşığı zeytinyağı

-1 çay bardağı süt

*Avokadoyu püre haline getirip, süt ve zeytinyağını ekleyip homojen olana kadar karıştırın. Kökten uca masaj yaparak uygulayın. Minimum 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Kuru saç tipleri için uygundur. İhtiyaca göre 2-3 haftada bir uygulanabilir.

Saç Kırıklarına Karşı Maske

kırık saçlar

-2 yemek kaşığı bal

-2 yemek kaşığı zeytinyağı

-2yemek kaşığı badem yağı

*Tüm malzemeleri homojen olana kadar karıştırın. 30-45 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saçlar için uygundur

Son olarak vücudumuzdaki kaş, saç, kirpik gibi oluşumların yanı sıra özellikle kadınların mustarip olduğu istenmeyen tüyler konusu da günümüzde sıklıkla güzellik ve bakım alanında gündeme gelmektedir. Bu noktada yeni nesil uygulamalar kapsamında epilasyon konusu karşımıza çıkmaktadır. Kalıcı epilasyon ile istenmeyen tüylerden kurtulmaya yönelik olarak sizler için hazırladığımız lazer epilasyon Eskişehir uygulamaları hakkındaki yazımızı incelemenizi tavsiye etmekteyiz.

saç sağlığı

Günlük Saç Bakımı

Sağlıklı Saçlar İçin Günlük Bakım Nasıl Olmalı?

saç sağlığı

Her insan sağlıklı, gür, canlı saçlara sahip olmak ister. Özellikle de biz kadınlar, değil mi? Saçımıza en değerli hazinemizmiş gibi bakarız. Fakat ne yazık ki saçlarımızın bazı faktörlerden etkilenmesi, yıpranması istediğimizin gerçekleşmemesine neden olabiliyor. Yıpranan saçları sürekli olarak kestirmek zorunda kalmanız da doğal olarak istenmeyen en can sıkıcı konulardan biri oluyor. Çünkü kimi kadınlar kısa saçtan hoşlanmazken, saçlarının bir türlü uzamamasından dolayı şikayetçi olur. Saçlarınızın uzamamasının altında yatan temel sorunlardan biri de yıpranmış olan saçlarınızın uç kısımlarından kopmaya başlamasıdır. Saç uzaması, kişinin genel olarak saç ve saç derisine bağlı olarak farklı uzunluklarda olabiliyor. Hayal ettiğiniz saçlara kavuşmak istiyorsanız o zaman sağlıklı saçlar için rutin bakımınızı da kesinlikle eksik etmemeniz gerekiyor. Sağlıklı saçlar için günlük bakım uygulamanın şart olduğunu ve düzenli aralıklarla mutlaka yapmanız gerektiğinizi söylemek isteriz.

İşte size günlük yaşamınızda saç bakımı için faydalanacağınız birkaç öneri ve bir saç bakım maskesi tarifi. Bu öneriler ile özellikle saçlar ve saç dipleri yumuşacık olacak ve kırık oluşması da önlenebilecektir. Bu sayede saçlar daha sağlıklı uzayacak.

Saç Bakım Yağlarını Mutlaka Kullanın

saç yağları

Sağlıklı saçlar için günlük bakım rutininizi aksatmadan mutlaka yapmalısınız. Sağlıklı saçlar için mutlaka saç bakım yağlarının kullanılması gerekiyor. Çünkü saç bakım yağlarının içerisinde yer alan bitkisel formüller, saçlarınızı derinlemesine beslemeye yardımcı olur. Saçınızın beslenmesi, için doğru ürünlerin kullanılmasına da dikkat edilmelidir. Bitkisel içerikli saç bakım yağları içerisinde tercih etmeniz gerekenlerden biri de Jojoba yağıdır. Özellikle günlük bakım için oldukça ideal bir üründür. Saçınız için çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Gün içerisinde de saçınızı olumsuz dış etkilere karşı da koruma altına almaya yardımcı olacaktır. İçerisinde yer alan E vitamini, yıpranmış olan saçların toparlanması konusunda bir hayli etkilidir.

Jojoba Yağı İle Saç Maskesi

Evde kendiniz jojoba yağı ile saç bakım maskenizi kolayca yapabilirsiniz. Maske hazırlığı için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Jojoba yağı
  • Limon suyu

İki yemek kaşığı jojoba yağını bir kaba koyup bir tutam limon suyu ekleyin. İki malzemeyi birbirine  karıştırın ve saçın uzama yönüne doğru masaj yaparak yedirin. Saç diplerine ve kafa derisine yağ sürmekten kaçının. Daha da büyük bir etki için saçınızın uçlarını streç filmle sarın ve birkaç saat bekledikten sonra saçınızda yağ kalmayacak şekilde yıkayın.

Dilerseniz, jojoba yağlı saç bakım maskenizin içine hazırlarken bir E vitamin ampulü de ekleyebilir ve E vitamininin saçlar üzerindeki olumlu etkilerinden de faydalanabilirsiniz. Bu maskeyi haftada bir kez veya iki haftada bir saçınıza uygulayabilirsiniz. Düzenli aralıklarla uygulamak, olumlu etkisini de daha çabuk görmenize neden olur.

jojoba yağı

Doğru Şampuanları Kullanmaya Dikkat Etmelisiniz

doğru şampuan seçimi

Saçlarınızı yıpratan, zarar vermeye neden olacak bir diğer önemli konulardan biri de yanlış şampuanların kullanılmasıdır. Öncellikle şampuan almadan önce, saçınızın özelliğini bilmelisiniz. Saçınız kuru mu, yıpranmış mı, çok çabuk yağlanıyor mu tüm bu sorularınıza cevap bulmalısınız. Kendi saçınızı tanıdıktan sonra ki iş ise saçlarınız için uygun şampuanı kullanmaya başlamanız olacaktır. Sağlıklı saçlar için günlük bakım, öncellikle kullanacağınız şampuandan geçmektedir. Saçınıza uygun olan hem kaliteli hem de fayda sağlayacak içeriklere sahip ürünleri kullanmalısınız. Böylece saçınızın günden güne toparlanmaya başladığına şahit olacaksınız.

Yazılarımızda sıkça belirttiğimiz saçı her gün yıkayıp şampuanlamaktan kaçınmanız gerektiği kuralını da yine vurgulamak isteriz. Günlük bakım uygulamaları kapsamında Yüzümüzü Güneşten Korumanın Yolları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Saç modelleri

Yüzünüze En Uygun Saç Modelini Nasıl Bulabilirsiniz?

Yüzünüze en uygun saç kesimini nasıl bulabilirsiniz?

Hangi saç stillerinin size en çok yakıştığı büyük ölçüde yüzünüzün şekline bağlıdır. Yüzünüze en uygun saç kesimini nasıl bulabilirsiniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımızda anlatacağız.

Hangi saç stilinin bana uygun olduğunu nasıl bilebilirim?

Her şey yüzün şekline bağlı! Bu – kişisel stil ve zevke ek olarak – belirleyici kriterdir. Temel olarak 4 şekil vardır: oval veya yuvarlak, kare veya kalp şeklinde. Yüzünüzün şeklinin hangisi olduğunu anlayamıyor musunuz? O zaman bu numarayı deneyin:

Bir aynanın önünde durun, saçınızı geriye doğru çekin ve yüzünüzün çevresine doğrudan önden yakından bakın. Yüz şekli saç çizgisinden başlar ve çenede biter – kulaklar dışarıda bırakılır. Ruj ile aynada başınızın ana hatlarını çizin. Böylece 4 kategoriden hangisine girdiğinizi oldukça iyi görebilirsiniz.

Doğru saç modeli yüzümü nasıl değiştirebilir?

doğru saç modeli

Doğru saç stiline sahip olmanın püf noktaları optik bir illüzyonla ilgilidir: tek tek alanlar, doğru yere birkaç santimetre daha fazla veya daha az saç ekleyerek daha geniş, daha dar, daha uzun veya daha kısa görünebilir.

Oval yüze hangi saç modeli yakışır?

oval yüze uygun saç

Oval bir yüzle yanak bölgesi alın ve çeneden biraz daha geniştir – yüz ne dolgun ne de dardır ve genel olarak dengeli görünür. Saç modeli konusunda şanslı bir yüz şeklidir. Kısa veya uzun pek çok saç modeli oval yüzde iyi durur.

Yuvarlak yüze hangi saç modeli yakışır?

yuvarlak yüze uygun saç

Temel olarak: “Saç ne kadar uzunsa, yüz o kadar dar görünür”, diyor kuaförler. Katlı kesimlere dikkat edin: Yüz çevresindeki teller oldukça kısaysa kötü bir efekt oluşabilir. Bu nedenle, omuz uzunluğunda modeller önerilir.

Saçı ortadan ayırarak ve düzleştirici ile çok düzgün bir şekilde şekillendirerek yüzdeki ince etkiyi artırabilirsiniz. Saçların güzel bir şekilde parlaması için, bir saç serumunu elinize sürün ve çene hizasından saça eşit olarak dağıtın.

Dar bir yüze sahip kadınlara hangi saç modeli yakışır?

dar surat ve saç tercihi

Burada tam tersi geçerlidir: Saçınızı biraz daha kısa kullanırsanız yüz daha dolgun görünür. Sadece birkaç santimetre bile büyük bir fark yaratabilir. Örneğin, çene uzunluğundaki bir bob, harika bir seçimdir. Uzun saçlar, yüzü görsel olarak kısaltır.

Ayrıca ikisini birbiriyle kombinleyerek etkiyi arttırabilirsiniz. Şekillendirirken hacim oluşturmaya çalışabilirsiniz. Örneğin, kulak yüksekliğinden uzunluklara ve uçlara kadar dalgalı bir saç elde etmek için saç maşası kullanabilirsiniz.

Hangi saç modeli yüzümü daha yumuşak gösterir?

yumuşak yüz ve saç tercihi

Bir kadın daha yumuşak yüz hatları istiyorsa, bunun nedeni genellikle çenesini çok belirgin bulmasıdır. Genel olarak, saçlar oldukça uzun olmalı ve düzgün kesilmemelidir. Amaç daha çok sıradan, ve doğal bir görünüm elde etmek olmalıdır.

Çeneye kadar ekstra uzun bir kesim de uygundur- ancak çok dolgun görünmemeli, çene bölgesinde nazikçe oynamalıdır. Saçları parmaklarınızla kabartın ve böylece doğal bir görünüm oluşturup saç spreyi ile sabitleyin!

Kalp şeklinde bir yüz için en uygun kesim nedir?

kısa saç

Yüzünüz alında çenenizden önemli ölçüde daha genişse, kalp şeklinde kabul edilir. Alnın daha küçük ve en azından çene hizasında saç görünmesi için bir küt kesim önerilir.

Şekillendirme hilesi: Çeneyi biraz daha geniş göstermek için uçları dışa doğru kıvırın. 90’ların moda saç stili hala popüler. Bunu yapmanın en iyi yolu bir saç kurutma makinesi ve yuvarlak fırça kullanmaktır.

Hangi saç modeli yüksek veya alçak bir alnı düzleştirir?

saç tasarımları

Yüksek alınlarını gizlemek isteyenlere perde kakülleri kullanmaları önerilir.

Kaküller ortada burun ucuna kadar uzanmalı ve yanlarda daha da uzun olmalıdır. En iyisi, ortada küçük bir boşluk olacak şekilde kakülleri dışa doğru şekillendirmektir.

Doğru saç modeli ile burnumu küçültebilir miyim?

buruna uygun saç modeli

Bu da mümkün! Örneğin, saçınızı başın arkasına sıkıca bağlarsanız, optik olarak dikkati arkaya çekip burnunuzdan uzaklaştırırsınız. Öne doğru volümle inen dalgalı saçlar, burnu ön plana çıkarır.

Çift çene (gerdan) için mükemmel saç modeli nedir?

gıdı

Saçınızın uzamasına izin verin! Uzun saçlar yüzünüzün etrafında uçuştuğunda kimse gıdıyı fark etmez. Ayrıca profilde çeneyi kapatan saç modelleri de gerdanı kamufle edebilir.

Yuvarlak, kare, oval veya kalp şeklinde olsun: Her yüz şekli için görsel avantajları vurgulayan ve küçük kusurları optik olarak telafi eden kesimler vardır.

Saç tercihi tamam, şimdi sıra geldi saç bakımına. Saç bakımında kesinlikle kaçınmanız gereken 10 şey adlı yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

saç şekillendirici ürünler

Genellikle Yanlış Kullandığımız 7 Saç Şekillendirici Ürün

Genellikle Yanlış Kullandığımız 7 Saç Şekillendirici Ürün

Saçınızı yeni kestirdiniz, taze boyanan renk ışıl ışıl parlıyor. Birçok kuaför saç söz konusu olduğunda, gerçek bir sihirbazdır – ayrıca saç şekillendirme ürünleri söz konusu olduğunda da oldukça bilgilidirler. Köpük, jel, köpük veya sprey seçimi büyük önem taşır. Kuaförler, tam olarak hangi ürünün ve hangi miktarın hangi saça uygun olduğunu bilir.

Ancak evde aynı marka ürünleri kullansak bile, çoğunlukla kuaför kadar başarılı olamayız. Oysa ki orada çok zahmetsiz göründüğü ve memnun kaldığımız için hemen ürünü almışızdır. Neden aynı efekti elde edemeyiz?

Şekillendirici ürünler nasıl doğru kullanılır?

saç şekillendirici ürünler

Belki de bunun nedeni, şu ana kadar saç şekillendirici ürünleri yanlış kullanmış olmamızdandır. İlgili ürünlerin nasıl doğru şekilde kullanılacağını anlatan bir yazımız var bugün.

1. Saç Şekillendirici Köpük

Her şeyden önce: şekillendirici köpüğü asla ıslak saça sürmeyin – bu saçı ağırlaştırır ve düzleştirir! Güzel, doğal bir hacim için en azından saç çizgisine fön çekmelisiniz.

Daha sonra köpüğü saçın önüne ve yanına dağıtmayın, başın üstünden başlayın ve ardından bir tarak kullanarak saçın boylarına dağıtın.

2. Saç Jölesi

saç şekillendirici köpük

Saç jölesi harika bir şekillendirici üründür,  tabii ki doğru kullanırsanız. Doğru saç jölesi saçı güzel bir şekilde esnek, kolay şekillendirilebilir hale getirir ve saç stiline sabitlik kazandırır. Doğru kullanılış şekli: Az miktarda jeli hala nemli  olan (ıslak değil) saça uygulayın ve yuvarlak bir fırça ile fönleyin – işte bu şekilde parlak saçlar ve harika bir form elde edersiniz.

3. Kuru Saç Köpüğü

Kuru saç köpüğü söz konusu olduğunda, miktarı ayarlamak püf noktasıdır. Birçok kişi çok fazla ürün kullanır ve saçı çok ağırlaştırır, bu da istenen hacme ulaşılamayacağı anlamına gelir. İnce telli saçlar için, saç köpüğünün bir masa tenisi topu büyüklüğünde bir kısmını kullanmak tamamen yeterlidir. Ardından, köklerden başlayarak kuru saç köpüğünü saça sürün – bu, hacmin çoğunu verir. Saç tamamen kuruyana kadar köpük ile çalışın. Sonuç: hacimli ve yağsız saçlar!

4. Saç Spreyi

saç spreyi ürünü

Birçok insan saç spreyini başlarına çok yakın sıkar ve sonra saçlarının neden yapışkan olduğunu merak eder. Basit taktiklerle saç spreyini doğru kullanabilir ve mükemmel bir saç şekline sahip olabilirsiniz. Saç spreyi sıkarken başınızdan en az 8-10 cm uzakta tutmanız önemlidir.

Saç tutamlarının birbirine yapışmasını önlemek için hızlıca sıkmalısınız. Ardından fazla ürünü çıkarmak için saçınızı dikkatlice tarayın veya sallayın. Ve en önemlisi: Kullanmadan önce saç spreyini iyice çalkalayın.

5. Şekillendirici Krem

saç kremi rünü

Şekillendirici krem, şekillendirici köpüğe benzer. Çoğu kadın, köklerin yağlı görünmemesi ve saçların çok ağırlaşmaması için kremi boydan boya yayarak başlar. Ne yazık ki elde edilen sonuç tam da tersi olur: Saçlar çok ağırlaşır ve yapış yapış olur.

Doğru uygulandığında şekillendirici krem ​​çok fazla hacim oluşturur. Bunu yapmak için krem ​​nemli saç diplerine uygulanır ve iyice masaj yapılır. Daha sonra fazlası, orada hacim oluşturmak için uzunluklar boyunca dağıtılabilir.

6. Saç Yağı

saç yağı ürünü

Yağ, saçları esnek ve parlak hale getirmek için harika bir üründür. Ancak dipten uca tüm saça uygulanan yağ saçı ağırlaştırır ve istenilen sonucu vermez. Saç yağı sadece uçlarda kullanılmalıdır, çünkü bu kısımlar en fazla bakım gerektirir.

Hemen hemen tüm şekillendirme ürünlerinde olduğu gibi saçın ıslak değil nemli olması önemlidir. Ve hangi miktar doğru diye soracak olursanız: Genellikle bir fındık veya ceviz tanesi kadarı yeterlidir.

Miktarı saçın uzunluğu ve çokluğuna göre ayarlayabilirsiniz.

7. Saç Kremi

Saçı yıkarken şampuanı ve saç kremini boca etmek ne yazık ki pek fayda vermez. Sonuçta, saçınızı daha çok kurutur. Birçok kadın saçlarının olduğundan çok daha kuru olduğunu düşünür ve saçlarına bolca krem uygular gösterir. Bunun sonuçları: Saç doğal koruyucu tabakasını kaybeder ve gerçekten daha fazla bakıma ihtiyaç duyar.

Bu nedenle saç kremi sadece saç uçlarına uygulanmalıdır. Küçük bir miktar tamamen yeterlidir. Saçın biraz daha bakıma ihtiyacı varsa, saç kremi haftada bir veya iki kez maske olarak da kullanılabilir.

Özellikle uzman kuaförler, her zaman yanlış kullandığımız 7 saç şekillendirici ürün nedeni ile kadınların yakındığından bahsediyor. Ürünün kalitesi kadar kullanımının da doğru olması gerektiğini unutmayalım. Saç bakımıyla ilgili ayrıntılı bilgi için Saç Bakımında Kaçınmanız Gereken 10 Şey yazımızı okuyabilirsiniz.

saç bakım

Saç Bakımında Kaçınmanız Gerken 10 Şey

Saç Bakımında Kesinlikle Kaçınmanız Gereken 10 Şey

Şampuan, kürler, kalıcı yağlar, düzleştiriciler, özel fırçalar – saç ürünleri ve sonu gelmeyen aletler ve ürünler… Hangi kadın güzel saçlara sahip olmak istemez değil mi? Bu uğurda da her tür ürünü ve aleti dener. Yine de, ya da tam da bu nedenle, kadınlar saç bakımı konusunda pek çok yanlış yapabilirler. Saç bakımında kesinlikle kaçınmanız gereken 10 hata ve bunların doğru uygulanışı konusunda tavsiyelerimizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz:

saç bakım

Hata 1: Saçınızı çok sık yıkamak

No poo” trendi, yani saçınızı her gün yıkamamak, ünlüler arasında giderek daha popüler hale geliyor çünkü saç ve saç derisine karşı nazik olmamızı gerekiyor. Bazı ünlüler saçlarını birkaç  günde bir yıkadığını belirtiyor. Alternatif olarak saçlarınız aşırı yağlanıyorsa, kuru şampuanı deneyebilirsiniz. Bu hem saçtaki fazla yağı alacak, hem de bir sonraki yıkamaya kadar sizi idare edecektir.

Hata 2: Şampuanı bolca köpürtmek

Geleneksel şampuanlar, ambalaj üzerinde SLS (Sodyum Laureth Sülfat) olarak etiketlenmiş deterjan maddeleri içerir. Saçınızı yıkarken ürünün düzgün bir şekilde köpürmesini sağlarlar, ancak güçlü temizleme etkisi de saçları çok kurutur, bu nedenle sonrasında bakım şarttır. Sağlıklı ve doğal şampuanlar artık sülfat içermez ve yıkandığında köpürmez. Bu ürünlerle artık besleyici saç kremi veya sonrasında durulama gerekli değildir. (Bkz. Saç yıkarken en sık yapılan 7 hata)

Hata 3: Şampuanlamadan sonra bakım uygulamamak

İnce telli saçlara sahip olan kadınlar, saç kremi kullanmaktan kaçınır. Çünkü kremler saçları ağırlaştırarak daha da düz ve zayıf bir görünüm verir.  İnce saçlı kişiler, silikon içermeyen saç kremleri ile bakım yapmalıdır. Alternatif olarak saçı yıkamadan önce bir bakım maskesi uygulanabilir.

Hata 4: Saçın yaşlanma karşıtı bakıma ihtiyacı olmadığına inanmak

Sadece cildiniz değil, saçlarınız da yıllar içinde değişir, incelir ve kurur. Sebep: Kollajen lifleri sertleşir, saç köklerine kan akışını ve önemli besin maddelerini sağlamasını engeller. Saç için özel yaşlanmayı geciktirici ürünler tam da bu sorunu hedef alır. Yaşlanma karşıtı etkiye sahip şampuan, kolajen dokusunun sertleşmesini yavaşlatır ve saç köklerinde hücre bölünmesini uyarır.

Hata 5: Saç boyamak sağlıklı değil inanışı

Boyalı saçlara her şampuandan sonra çok kırıldığı için saç kremi ve kür uygulamak zorunda kaldığımız günler artık geride kaldı. Artık saçlarımız boyandığı anda kalıcı olarak onarılıyor ve sağlıklı görünüyor. Yeni sihirli formüllü saç boyaları, saçlara bakım da yapıyor.

saç bakım temelleri

Hata 6: Yağ kürleri her saç tipine uygun değildir

Yağ bakımı ince saçlar için çok mu ağırdır? Yaz aylarında ince saçlara bakım uygulamamak mı gerekir? Bu düşünceler yanlıştır! Modern ürünler her saç tipi için mükemmel çok yönlü bakım sağlıyor. İçerdiği yağ asitleri saçı dış etkilerden koruyor. Besleyici yağları saçınızı yıkamadan hemen önce de kullanabilirsiniz.

Hata 7: Çok sık saç taramak

Günde 100 fırça darbesinin şart olduğu düşüncesi bir efsanedir. Aksine: Birçok insan saçlarını çok sık tarama hatasına düşer, bu da saç derisini daha fazla sebum üretmeye teşvik edebilir, bu da saçın sağlıklı bir parlaklık kazanmak yerine daha hızlı yeniden yağlanması anlamına gelir.

Hata 8: Çift etkili saç ürünleri kullanmayın

2’si 1 arada şampuanlar artık geçmişte kaldı. Yeni ürünler şampuan veya saç maskesi olarak ayrı ayrı kullanılıyor. Kuru saça bile uygulanan bakım kremleri hemen emilebiliyor ve saçlar vıcık vıcık bir görünüm almıyor.

Hata 9: Kuru şampuanı düzgün kullanmamak

Saçınızı yıkamaya zamanınız mı yok? Sorun değil! Kuru şampuan acil durumlar için bire birdir. Ancak çok fazla kullanmamaya dikkat edin, saçınızın üzerinde gri bir tabaka oluşabilir.

Ayrıca renk içeren spreyler sayesinde saçınızı boyamaya vaktiniz olmadığında beyaz saçlarla gezmek zorunda kalmazsınız.

Hata 10: Saçınızı her gün fönle kurutmak

Birçok kadına örnek olan ünlü isimler bile artık saçını kendiliğinden kurumaya bıraktığını itiraf ediyor. ABD’de birçok iş kadını, sabahları şampuanlamadan sonra ıslak saçla ofise bile gidiyor. En doğrusu biraz şekillendirici uygulayıp saçı fön çekmeden kurumaya bırakmak. Fönün zararlı etkilerine maruz kalmayan saçlar daha ışıltılı ve sağlıklı görünecektir.

Saç bakımında kesinlikle kaçınmanız gereken 10 hata ve doğru uygulanışlarını anlatmaya çalıştık. Yaz mevsiminde saçlarınıza özellikle özen gösterin. Güneşin ve tuzlu ve klorlu suyun yıpratıcı etkisine karşı düzenli bakım uygulayın. Saçlarınız ışıldasın…

saç bakımı

Saç Yıkarken En Sık Yapılan 7 Hata

Saç Yıkarken En Sık Yapılan 7 Hata

Saç yıkarken en sık yapılan 7 hata mı dediğinizi duyar gibiyiz, başlığımızı okurken. Saçınızı yıkarken neyi yanlış yapabilirsiniz? Kim saçını yıkayamaz ki? Bu doğru. Herkes doğru yaptığını düşünürken, aslında bazı hatalar oldukça sık yapılır.

 Saç yıkamak, araba kullanmak, diş fırçalamak veya yemek yemek gibi bir rutin haline gelir. Artık her şeyi doğru yapıp yapmadığınız veya neyi farklı veya daha iyi yapabileceğiniz konusunda endişelenmezsiniz. Bu da sizi farkında olmadan hata yapmaya itebilir.

Bu yüzden saçınızı yıkarken en sık yapılan 7 hatayı ve güzel saç hedefinize daha da hızlı ulaşmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

saç bakımı

1. Saçlar yıkandıktan sonra kaba ovuşturmalarla kurulamak

Saçınızı ovalayarak kurutmak tartışmasız en yaygın saç yıkama hatalarından biridir. Elbette, daha hızlıdır ve sabahları zaman kazandırır, ancak saçı zorlar ve sürtünme nedeniyle kırık uçlara ve saç kırılmasına çok daha yatkın hale getirir. Nemli saçlar çok hassastır ve kolayca kırılabilir. Bu nedenle, nazikçe kurulanmalıdırlar.

Saçınızı dikkatlice bir havluyla sıkarsanız ya da sarıp bir süre havlunun nemi çekmesini beklerseniz, doğru şekilde davranmış olursunuz. Tararken, doğal malzemelerden yapılmış bir tarak veya fırça kullanmak daha iyidir (ahşap idealdir).

2. Aşırı sıcak suyla saç yıkamak

Yıllardır devam eden bir efsane, saçların sıcak suyla yıkandığında daha temiz olduğudur. Muhtemelen, bu şekilde yağın daha iyi temizlendiğini düşünebilirsiniz. Ama bu doğru değil. Yağın çözünmesi için suyun sıcaklığı belirleyici değildir, ancak şampuanın içerdiği yıkama aktif maddeler – yüzey aktif maddeler bunda rol oynar.

Aksine: Çok sıcak olan su, saçtaki gerekli nemi alarak uzun vadede saçın kurumasına ve dökülmesine neden olur. Saçınızı ılık suyla yıkamak daha iyidir. Dayanabiliyorsanız en son durulamayı soğuk suyla yapın. Bu, saçınızın gözeneklerinin kapanmasına ve saçın özel bir parlaklık kazanmasına neden olur.

3. Saç yıkarken saç uçlarını şampuanlamak

Saç derinizdeki sebumun aslında nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Size şunu söyleyeceğiz: Yağ doğrudan kafa derisinden, daha kesin olarak sebum bezlerinden gelir. Bu nedenle şampuanı orada (ve sadece orada) uygulamak en iyisidir.

Şampuan durulandığında uçlar otomatik olarak yıkanır. Çok kuru uçlarınız varsa, saçınızı yıkamadan önce biraz saç kremi de kullanabilirsiniz.

4. Bol şampuan kullanıp çok köpürtmek

Saçınızı yıkarken çok fazla köpük saçınızı daha temiz yapar, efsanesi herhalde şampuan satıcılarının uydurmasıdır. Bu nedenle birçok şampuanda kimyasal köpürtücü maddeler kullanılır – sadece köpük oluştururlar, ancak yıkama gücü üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Onlarca yıldır, reklamcılık endüstrisi bize ekstra köpüğün saç ve saç derisi için iyi olduğunu öğretti. Ancak bunun böyle olmadığını söyleyebiliriz! Hatta tam tersine.

Saç derisi ve saçın temizlenmesi için köpük yığınlarına ihtiyacı yoktur. Şampuanınızın içindeki yıkama aktif maddeleri temizlikten sorumludur. Şampuanınızın küçük bir damlası yeterlidir. Avucunuzun içine fındık tanesi kadar şampuan koyun ve çok yavaş ve nazikçe doğrudan kafa derisi üzerinde köpürtün. Doğru yaparsanız saçta kolayca dağılabilen çok ince gözenekli bir köpük oluşur. Yine de biraz daha köpük olmasını istiyorsanız biraz daha su ekleyebilirsiniz.

5. Saç Derisinin bolca masaja ihtiyacı var hatası

Masaj, saç derisindeki sebum bezlerini uyarır ve daha fazla yağ üretilir. O yüzden nazikçe masaj yaparak yıkamak ve iyice durulamak yeterlidir. Dakikalarca saç derisini ovalamanıza gerek yoktur.

Oldukça kuru saçlarınız varsa, saç deriniz doğal olarak daha az yağ ürettiğinden ve bunu canlandırabileceğinizden, biraz daha uzun masaj yapabilirsiniz, ama abartmayın.

6. Saçı günde birkaç kez şampuanlamak

Her saç tipinin farklı bir bakıma ihtiyacı vardır. Ama kesin olarak, hiç bir saçın günde birden fazla şampuanlanmasına gerek yoktur. Hatta her gün bile şampuanlanmasına gerek yoktur.

Islak saçın çok hassas olduğu doğrudur. Ek olarak, kafa derisinin kendi koruyucu asit mantosunun dengesini yeniden kazanması için yaklaşık 24 saate ihtiyacı vardır. Bu nedenle, genellikle saçınızı çok sık yıkamamanızı öneririz – bir veya iki günde bir, ancak mümkünse günde birkaç kez değil.

7. Hangi şampuan olduğu fark etmez, temizlesin yeter

Her saç benzersizdir ve bu nedenle benzersiz bir bakıma ihtiyaç duyar.

Yağlı saç şampuanları gerçekten yağlı saçlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle, yıkandığında saça gerçekten ihtiyaç duyduğu malzemeleri sağlayan şampuanları kullanmak mantıklıdır. Aynı şekilde kuru saçlar ve normal saçlar için üretilen şampuanlar gibi…

Saçınızı yıkarken yanlış şampuan kullanıyorsanız veya şampuanınızın içeriğine dikkat etmiyorsanız bu durum genellikle çeşitli şikayetlerle kendini gösterir. Bunlar, örneğin, kaşıntılı kafa derisi, kepek veya kırık uçlar gibi şikayetler olabilir.

Saç yıkarken en sık yapılan 7 hata, çoğunlukla farkında olmadan yapılır. Biraz daha günlük davranışlarımıza dikkat edersek, çoğumuzun bu hataları yaptığını görüp şaşırabiliriz.

Benzer bir konuya değindiğimiz Cildimiz ile ilgili doğru bilinen yanlışlar yazımıza da göz atabilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?