Saç Tiplerine Göre Saç Maskesi Önerisi

Saç Tipleri ve Özellikleri Nelerdir? Saç Tiplerine Uygun Maskeler

saç türleri

Günümüzde saçlar kadınlar ve erkeklerin estetik bir görüntü için en önemli olgulardan biridir. estetik görünüm dışında sağlıklı ,canlı ve parlak saçlar birçok kişinin hayalidir. Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olabilmenin ilk yolu saç tipinizi doğru analiz etmekten geçer.

Saç tipleri durum bakımından kuru, yağlı, normal ve karma olmakla birlikte; yapı bakımından ince ve kalın olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Este Lorien Eskişehir Güzellik Merkezi olarak bugünkü yazımızda saç tipleri ve özellikleri nelerdir konusundan bahsedeceğiz ve saç tiplerine uygun maske tarifleri vereceğiz.

Yapı Bakımından Saç Tipleri ve Özellikleri

İnce Saç Tipi ve Özellikleri

ince saç tipi

Genel olarak en yaygın olarak görülen bir saç tipi olup bakımı kalın saç tipine göre daha zordur. Yapısal olarak kolay yıpranan ve aşırı hassas bir saç tipi olup, şekillendirmek oldukça zordur. İnce saç tipleri kalın saç tipine göre daha fazla bakım ve ilgiye ihtiyaç duyarlar.

Kalın Saç Tipi ve Özellikleri

kalın saç tipi

İnce saç tipine göre bakımı kolay olan bu saç tipinde ,saçlar kolayca yıpranmazlar ve dayanıklıdırlar. Sağlamlığın yanı sıra şekillendirmek daha kolaydır.

Durum Bakımından Saç Tipleri ve Özellikleri

Normal Saç Tipi

normal saç tipi

En ideal saç tipi olup , sağlıklı ve estetik görüntüye sahiptir. Düzenli temizlik ve bakım ile kolayca korunabilirler.

Karma Saç Tipi

karma saç tipi

Karma saç tipinde kökler aşırı yağlı, saçlar sağlıksız ve dayanıksızdır. Bu saç tipine sahip kişiler dermatologlar tarafından tavsiye edilen ürünle ile saç bakımı ve temizliğini yapmalıdır.

Kuru Saç Tipi

kuru saç tipi

Kuru saç tipinde saçlar cansız ve yıpranmaya yatkınlardır. Kuru saç kolayca kırılabilir. Suyu içinde tutamazlar ve dayanıksızlardır. Düzenli bakım ve su tüketimine dikkat edilmelidir.

Yağlı Saç Tipi ve Özellikleri

yağlı saç tipi

Yağ bezlerimin aşırı çalışması sonucu oluşan bu saç tipi, zayıf ve kırılgan yapıya sahiptir. Hormonal değişiklikler, ergenlik gibi birçok faktörün yağ üretimi üzerinde etkisi olmakla birlikte çevresel faktörlerden de etkilenebilir. Doğru saç bakımı ürünleri ile saçtaki yağ oranının kontrol altına alabilirisiniz.

Kişiden kişiye değişen saç tiplerinin durum ve yapı bakımından farklılıklarını yukarıdaki gibi özetleyebiliriz. Konuyla ilişkili olarak Yüz şekline uygun saç modelleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Saç Maskeleri

Saç Dökülmesine Karşı Maske

saç dökülmesi için tavsiye

-1 yemek kaşığı sirke

-3 yemek kaşığı zeytinyağı

-1 adet yumurta

*Tüm malzemeleri karıştırıp saç dibinden uçlara kadar tüm saça eşit şekilde uygulayın. Minimum 1 saat kadar beklettikten sonra yıkayın. Tüm saç tiplerine uygundur.

Yıpranmış Saçlar İçin Maske-1

yıpranmış saç bakımı

-2 yemek kaşığı elma sirkesi

-2 yemek kaşığı bal

-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (zeytinyağı da olabilir)

*Tüm malzemeleri homojen olana kadar karıştırın ve saça masaj yaparak uygulayın. Uygulama işleminden sonra 20 dakika kadar bekletip yıkayın. Tüm saç tüplerine uygundur. haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin Maske-2

-1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

-1 yemek kaşığı zeytinyağı

-1 yemek kaşığı badem yağı

*Yağları karıştırıp dipten uca masaj yaparak uygulayın. Saçınızda 30 dakika süreyle beklettikten sonra ılık su ile durulayın.. Kuru ve yıpranmış saç tipleri için uygundur. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kuru Saçlara Özel Maske

kuru saç bakımı

-1 adet olgunlaşmış avokado

-1 yemek kaşığı zeytinyağı

-1 çay bardağı süt

*Avokadoyu püre haline getirip, süt ve zeytinyağını ekleyip homojen olana kadar karıştırın. Kökten uca masaj yaparak uygulayın. Minimum 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Kuru saç tipleri için uygundur. İhtiyaca göre 2-3 haftada bir uygulanabilir.

Saç Kırıklarına Karşı Maske

kırık saçlar

-2 yemek kaşığı bal

-2 yemek kaşığı zeytinyağı

-2yemek kaşığı badem yağı

*Tüm malzemeleri homojen olana kadar karıştırın. 30-45 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saçlar için uygundur

Son olarak vücudumuzdaki kaş, saç, kirpik gibi oluşumların yanı sıra özellikle kadınların mustarip olduğu istenmeyen tüyler konusu da günümüzde sıklıkla güzellik ve bakım alanında gündeme gelmektedir. Bu noktada yeni nesil uygulamalar kapsamında epilasyon konusu karşımıza çıkmaktadır. Kalıcı epilasyon ile istenmeyen tüylerden kurtulmaya yönelik olarak sizler için hazırladığımız lazer epilasyon Eskişehir uygulamaları hakkındaki yazımızı incelemenizi tavsiye etmekteyiz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?