Saç Yıkarken En Sık Yapılan 7 Hata

Saç Yıkarken En Sık Yapılan 7 Hata

Saç yıkarken en sık yapılan 7 hata mı dediğinizi duyar gibiyiz, başlığımızı okurken. Saçınızı yıkarken neyi yanlış yapabilirsiniz? Kim saçını yıkayamaz ki? Bu doğru. Herkes doğru yaptığını düşünürken, aslında bazı hatalar oldukça sık yapılır.

 Saç yıkamak, araba kullanmak, diş fırçalamak veya yemek yemek gibi bir rutin haline gelir. Artık her şeyi doğru yapıp yapmadığınız veya neyi farklı veya daha iyi yapabileceğiniz konusunda endişelenmezsiniz. Bu da sizi farkında olmadan hata yapmaya itebilir.

Bu yüzden saçınızı yıkarken en sık yapılan 7 hatayı ve güzel saç hedefinize daha da hızlı ulaşmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

saç bakımı

1. Saçlar yıkandıktan sonra kaba ovuşturmalarla kurulamak

Saçınızı ovalayarak kurutmak tartışmasız en yaygın saç yıkama hatalarından biridir. Elbette, daha hızlıdır ve sabahları zaman kazandırır, ancak saçı zorlar ve sürtünme nedeniyle kırık uçlara ve saç kırılmasına çok daha yatkın hale getirir. Nemli saçlar çok hassastır ve kolayca kırılabilir. Bu nedenle, nazikçe kurulanmalıdırlar.

Saçınızı dikkatlice bir havluyla sıkarsanız ya da sarıp bir süre havlunun nemi çekmesini beklerseniz, doğru şekilde davranmış olursunuz. Tararken, doğal malzemelerden yapılmış bir tarak veya fırça kullanmak daha iyidir (ahşap idealdir).

2. Aşırı sıcak suyla saç yıkamak

Yıllardır devam eden bir efsane, saçların sıcak suyla yıkandığında daha temiz olduğudur. Muhtemelen, bu şekilde yağın daha iyi temizlendiğini düşünebilirsiniz. Ama bu doğru değil. Yağın çözünmesi için suyun sıcaklığı belirleyici değildir, ancak şampuanın içerdiği yıkama aktif maddeler – yüzey aktif maddeler bunda rol oynar.

Aksine: Çok sıcak olan su, saçtaki gerekli nemi alarak uzun vadede saçın kurumasına ve dökülmesine neden olur. Saçınızı ılık suyla yıkamak daha iyidir. Dayanabiliyorsanız en son durulamayı soğuk suyla yapın. Bu, saçınızın gözeneklerinin kapanmasına ve saçın özel bir parlaklık kazanmasına neden olur.

3. Saç yıkarken saç uçlarını şampuanlamak

Saç derinizdeki sebumun aslında nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Size şunu söyleyeceğiz: Yağ doğrudan kafa derisinden, daha kesin olarak sebum bezlerinden gelir. Bu nedenle şampuanı orada (ve sadece orada) uygulamak en iyisidir.

Şampuan durulandığında uçlar otomatik olarak yıkanır. Çok kuru uçlarınız varsa, saçınızı yıkamadan önce biraz saç kremi de kullanabilirsiniz.

4. Bol şampuan kullanıp çok köpürtmek

Saçınızı yıkarken çok fazla köpük saçınızı daha temiz yapar, efsanesi herhalde şampuan satıcılarının uydurmasıdır. Bu nedenle birçok şampuanda kimyasal köpürtücü maddeler kullanılır – sadece köpük oluştururlar, ancak yıkama gücü üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Onlarca yıldır, reklamcılık endüstrisi bize ekstra köpüğün saç ve saç derisi için iyi olduğunu öğretti. Ancak bunun böyle olmadığını söyleyebiliriz! Hatta tam tersine.

Saç derisi ve saçın temizlenmesi için köpük yığınlarına ihtiyacı yoktur. Şampuanınızın içindeki yıkama aktif maddeleri temizlikten sorumludur. Şampuanınızın küçük bir damlası yeterlidir. Avucunuzun içine fındık tanesi kadar şampuan koyun ve çok yavaş ve nazikçe doğrudan kafa derisi üzerinde köpürtün. Doğru yaparsanız saçta kolayca dağılabilen çok ince gözenekli bir köpük oluşur. Yine de biraz daha köpük olmasını istiyorsanız biraz daha su ekleyebilirsiniz.

5. Saç Derisinin bolca masaja ihtiyacı var hatası

Masaj, saç derisindeki sebum bezlerini uyarır ve daha fazla yağ üretilir. O yüzden nazikçe masaj yaparak yıkamak ve iyice durulamak yeterlidir. Dakikalarca saç derisini ovalamanıza gerek yoktur.

Oldukça kuru saçlarınız varsa, saç deriniz doğal olarak daha az yağ ürettiğinden ve bunu canlandırabileceğinizden, biraz daha uzun masaj yapabilirsiniz, ama abartmayın.

6. Saçı günde birkaç kez şampuanlamak

Her saç tipinin farklı bir bakıma ihtiyacı vardır. Ama kesin olarak, hiç bir saçın günde birden fazla şampuanlanmasına gerek yoktur. Hatta her gün bile şampuanlanmasına gerek yoktur.

Islak saçın çok hassas olduğu doğrudur. Ek olarak, kafa derisinin kendi koruyucu asit mantosunun dengesini yeniden kazanması için yaklaşık 24 saate ihtiyacı vardır. Bu nedenle, genellikle saçınızı çok sık yıkamamanızı öneririz – bir veya iki günde bir, ancak mümkünse günde birkaç kez değil.

7. Hangi şampuan olduğu fark etmez, temizlesin yeter

Her saç benzersizdir ve bu nedenle benzersiz bir bakıma ihtiyaç duyar.

Yağlı saç şampuanları gerçekten yağlı saçlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle, yıkandığında saça gerçekten ihtiyaç duyduğu malzemeleri sağlayan şampuanları kullanmak mantıklıdır. Aynı şekilde kuru saçlar ve normal saçlar için üretilen şampuanlar gibi…

Saçınızı yıkarken yanlış şampuan kullanıyorsanız veya şampuanınızın içeriğine dikkat etmiyorsanız bu durum genellikle çeşitli şikayetlerle kendini gösterir. Bunlar, örneğin, kaşıntılı kafa derisi, kepek veya kırık uçlar gibi şikayetler olabilir.

Saç yıkarken en sık yapılan 7 hata, çoğunlukla farkında olmadan yapılır. Biraz daha günlük davranışlarımıza dikkat edersek, çoğumuzun bu hataları yaptığını görüp şaşırabiliriz.

Benzer bir konuya değindiğimiz Cildimiz ile ilgili doğru bilinen yanlışlar yazımıza da göz atabilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?