Selülite Ne İyi Gelir Ne İyi Gelmez?

Selülite Ne İyi Gelir, Ne İyi Gelmez?

Kadınların neredeyse %90’ında selülit vardır. Hatta daha ender bile olsa erkeklerde bile görülür. Zayıf veya atletik bir vücutta bile görülebilen selülitlere ne iyi gelir, ne iyi gelmez ; bugün bu konudan bahsedeceğiz.

Bu önerileri düzenli uygulayınca cilt biraz daha pürüzsüz ve sıkı hale gelebilir.

Selülit tedavisi

Kadınlarda neden selülit olur, erkeklerde neden olmaz?

selülit neden olur

Kilolu veya zayıf fark etmiyor: Portakal kabuğunun ana sorumlusu kilo değildir. Bu nedenle, sportif kadınların bile genç yaşta da olsalar selülit sorunuyla karşılaşması nadir değildir.

Selülitin nedeni bağ dokusudur. Hamilelik durumunda çok esnek olması gerekir: Karın birçok kez büyür. Hamilelik sonrası ise eski haline dönebilmek için yine bu esnekliğe ihtiyaç vardır.

Aynı zamanda, kadınlar hormonla ilgili su tutulmasına daha yatkındır – bunlar da bağ dokusunun düzenlenmesi nedeniyle selülit dediğimiz görünümü verebilir. Kendinizi aşırı derecede eleştirmeniz için hiçbir neden yok. Aslında bu biraz da doğanın kadınlara verdiği bir özelliktir.

Kilo vermek selülitlere karşı yardımcı olur mu?

selülit ve kilo ilişkisi

Temel olarak kilo verirseniz, yağ hücrelerinin cilt üzerindeki basıncı da azalır ve yüzey yapısı daha düzgün hale gelir. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi, zayıf kadınlar bile portakal kabuğu görünümüne sahip olabilir.

Sık sık kilo alıp vermek de selüliti arttıran nedenlerden biridir.

Selülit kremleri işe yarıyor mu?

en iyi selülit kremi

Uzmanlar henüz mucize ürünün olmadığında hemfikir.  Cilde uygulanan bir kremin aktif bileşenleri, bağ dokusunu etkileyecek kadar derine nüfuz edemez. Bunu yapmak için cilde yoğun, düzenli ve yoğun bir şekilde masaj yapmalısınız. Bunun için herhangi bir vücut losyonu ve masaj yağı kullanabilirsiniz. Aşırı pahalı bir selülit önleyici ürün olmak zorunda değildir.

Selülitli bölgeye masaj etki eder mi?

selülit giderici masaj

Evet ve hayır. “Lenf drenajı selülitin hem gelişiminde hem de korunmasında önemli bir rol oynar. Lenf drenajı ve masajlar drenajı destekler ve görünümü iyileştirir – ancak yalnızca geçici olarak, “diyor uzmanlar.

Artık selülit için bir dizi masaj cihazı var. Ayrıca kuru fırçalama da oldukça önerilen bir yöntem. Günümüzde büyük bir trend: Gua Sha taşı ile masaj. Denemeye değer.

Selülite karşı profesyonel lenfatik drenajın faydaları nelerdir?

selülit lenf drenaj

Genellikle selülit için mucizevi bir tedavi olarak lanse edilirler: “Lenfatik drenaj, su tutma bağ dokusundan boşaltılabildiğinden selülitle savaşır. Ciltteki iyileşme ancak lenfatik drenaj düzenli kullanıldığı sürece devam eder”. Haftada iki kez, masaj uzun vadede çok zaman alıcı ve çok pahalı olabilir. Bunu baştan bilerek bu terapi yöntemine başlarsanız, yarıda bırakmış olmazsınız. Dilerseniz bu konuda güzellik merkezi hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Selülit için hangi spor faydalı olur?

Selülite karşı spor

Temel olarak, spor başlı başına faydalıdır. Ne kadar çok kas kütlesi oluşursa, bağ dokusunun altında o kadar fazla gerilim olur. Dayanıklılık sporları ve kuvvet antrenmanının bir karışımı, selülit önleyici antrenman olarak idealdir – haftada 3 kez yaklaşık 30 dakika idealdir.

Dayanıklılık antrenmanı: Suda antrenman yapmak aynı zamanda hafif lenfatik drenaj sağladığından, yüzme veya aqua fitness mükemmeldir. Jogging veya bisiklete binme de önerilir.

Kuvvet antrenmanı: Öncelikle kalçalarınıza, karnınıza, uyluklarınıza ve kollarınıza odaklanmalısınız. Karın antremanı yaparken hem düz hem de yan karın kaslarına meydan okuduğunuzdan ve alt kısımları da yeterince zorladığınızdan emin olun.

Biceps ve triceps için yapılan egzersizler, kollardaki selülitleri gidermeye yardımcı olur. İdeal eğitim cihazları, bireysel kas liflerini özel olarak şekillendirebileceğiniz dambıllardır. Sıkı kollar için en iyi egzersiz: Hafifçe öne eğilin, bir elinizle kendinizi destekleyin ve diğer elinizle bir dambıl tutun. Elinizi ve önkolunuzu kontrollü bir şekilde gerip bükerken dirseğinizi ve üst kolunuzu vücudunuza yakın tutun.

Selülit için en iyi beslenme şekli nedir?

selülit ve sağlıklı beslene

Tabii ki sağlıklı beslenmenin de vücuda etkisi var. Bol su içmek, kızartma ve yağlı yiyeceklerden, hamur işlerinden uzak durmak, bol taze sebze ve meyve tüketmek gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları selülitler konusunda da yardımcı olur.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?