Hijyen Prosedürü

Önce Sağlık – Önce Hijyen

Hijyen ilkelerimiz gereği pandemi dönemi öncesinde olduğu gibi pandemi süreci ve sonrasında da güzellik merkezimizde tek kullanımlık kullan at materyalleri kullanmaya devam ediyoruz.

Güzellik Merkezimizde galoş, sedye örtüleri, terlik, eldiven, havlu, bone, maske, abeslang, klozet örtüsü gibi tüm malzemeler tamamen kişiseldir ve kullan at özelliklidir.

Her seans sonrası tüm cihazlarımız yüksek dereceli dezenfektan ürünlerle sterilize edilir, havalandırma işlemi yapılır ve her seans öncesi kontrolleri sağlanır. Yine her danışanımızın seans öncesi temassız ateş ölçümleri yapılarak kayıt alına alınır.

Seans temizliklerinden bağımsız olarak her saat başında tüm odalarımızın genel temizliği ve hijyen kontrolleri yapılır.

Periyodik olarak merkezimizdeki tüm oda ve bölümler covid-19, bakteri, mite, mantar, bulaşıcı hastalıklar, gram negatif, gram pozitif ve mayalara karşı ilaçlanmakta ve sterilizasyonu sağlanmaktadır.

Güzellik Salonları uygulamalarında en iyi hijyen kalitesi hedefiyle danışanlarımızın sağlığını kurumsal önceliğimiz olarak gözetmeye devam ediyoruz.

hijyen

Güzellik Salonlarında Yapılan İşlemlerde Hijyenin Önemi

İnsan sağlığının korunmasında birçok yöntemden yararlanılır. Sağlığa zarar verecek ortamlardan kaçınılması için yapılması gerekli olan temizlik önlemleri hijyen olarak adlandırılırken güzellik salonlarında bu tür uygulamalara daha hassas bir biçimde yaklaşılmaktadır. Güzellik Salonlarında Yapılan İşlemlerde Hijyenin Önemi merak edilen konular arasında yer alırken nasıl yapıldığı da ayrıca araştırılır.

Bireysel olarak kişilerin kendi temizliğinden sorumlu olmasının yanı sıra toplu olarak kullanılan alanlarda kurumsal anlamda hizmet alındığında hijyenin sağlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilecek işlemlerden işletme sorumlu olur.

Bundan dolayı da güzellik salonu ve benzeri alanlarda özel bir hijyen uygulamasına gerek duyulur. Temizlik sadece görünür kirlerin arındırılması anlamına gelmediğinden dolayı da hijyen insan sağlığı açısından ele alındığında oldukça önemlidir.

Kişisel temizlik yapılırken kullanılan ürünler kişiye özel olurken bunların başkaları ile paylaşılması doğru olmaz ve su ile sabun hijyen sağlamak açısından gerekli olan en önemli iki malzemedir. Toplu olarak kullanılan alanlarda sağlanacak hijyen çalışmalarında ise farklı yöntemlerden yararlanılır.

Kişinin kendi sağlığının yanı sıra toplum sağlığının korunması da oldukça önemlidir ve bunu gerçekleştirmek için hem bireylere hem de işletmelere çeşitli sorumluluklar düşer.

Hijyenik Bir Salonda Nasıl İşlem Yapılır? Sorusu buralardan hizmet almak isteyenlerin araştıracağı konuların başında gelir. Salonun hazırlanması ve hijyen kurallarının uygulanması sırasında uygun araç ve gereçlerin kullanılması oldukça önemlidir.

Doğru bir hijyen uygulandığında müşteri memnuniyetinin artışından söz edilebileceği gibi insan sağlığının korunması yönünden de bu konu oldukça önemlidir. İşletmenin prestiji ve marka değeri bu sayede temin edilir.

Seans Öncesi Sterilizasyon çalışması yapıldığında alet ve malzemelerin temizliği gerçekleştirilmiş olur. Bu sayede bulaşıcı hastalıklar ya da enfeksiyonların tamamen ortadan kaldırılması söz konusu olurken hastalıklara yol açma ihtimali olan mikroplardan ortam arındırılır.

Güzellik salonu müşterileri açısından salonun temizliği ve kullanılacak malzemelerin sterilizasyonu öncelikle dikkate alınan bir durumdur. Ortamın havalandırılması ve tek kullanımlık ürünlerin tercih edilmesi de ayrıca önemli bir ayrıntıdır.

Her müşteri için ilk kez kullanılmak üzere ambalajlanmış malzemelerin kullanılması ve işlem sonunda da bu ürünlerin imha edilmesi hijyen koşullarını sağlama açısından oldukça önemlidir.

Seans sonrası sterilizasyon çalışması da çeşitli yöntemlerle yapılır. Kullanılan alanların yeniden havalandırılması ortamın steril hale getirilmesi için kullanılacak ürünlerin tercihi bu aşamada önemlidir.

Güzellik salonlarında sanitasyondan geçen malzemeleri temiz tutmak adına ultra-viyole ışınlardan yararlanılır. Bu yöntemle malzemeler elektrikli sanitasyon aletinin içerisinde yer alır. Ayrıca güzellik salonlarında kullanılan bazı kimyasal ürünler sayesinde bakterilerin yok edilmesi sağlanırken senitasyon amacı ile kullanılan malzemeler arasında dezenfektanlar yer alır.

Tek kullanımlık ürünler sayesinde güzellik salonlarında hijyen kurallarına uymak kolay hale getirilir. Bu sayede kişiye özel kullanılan ürünler ile güvenlik tedbiri alınmış olur. Sterilizasyon çalışması nesneler üzerindeki tüm mikropların ve bakterilerin yok edilmesine yarar. Bundan dolayı da güzellik salonlarında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir.

Güzellik salonlarında uygulanan temizlik yöntemleri fiziksel, kimyasal, bakteriyolojik olarak sınıflandırılırken osmolojik ve entomolojik temizlik de ayrıca önemsenir. Bakteriyolojik temizlik gözle görünmeyen mikropların yok edilmesinde kullanılırken osmolojik temizlik ortamda kokuya sebep olan görünen ve görünmeyen kirlere uygulanır. Bunun yanı sıra entomolojik temizlik haşerelere karşı yapılır.

Güzellik salonlarına ilişkin olarak yapılacak hijyen çalışmalarında çalışan personelin bu konuda bilinçlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması yönünde çeşitli eğitimlere tabi tutulması da oldukça önemlidir. Bu tür eğitimlerin verildiği çeşitli sertifika programları ya da kurumların açtığı eğitim uygulamaları ile bunu gerçekleştirmek mümkün olurken işletmeye bu noktada sorumluluklar düşmektedir.

Bu doğrultuda Salonumuzda tüm hijyen kurallarına harfiyen uyulmaktadır. Sterilizasyon amaçlı kullanılacak tüm araç gereçler  mevcut olup, lazer epilasyon, bölgesel zayıflama ve cilt bakımı gibi tüm hizmetlerde tek kullanımlık, veya sterilizasyon işlemi tamamlanmış aletlerle işlem yapılır.

Görüşmeyi Başlat
1
Sorunuz Varsa Biz Buradayız
Este Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?