Lazer Epilasyon Can Acıtır Mı?

Lazer Epilasyon Can Acıtır mı?

Öncelikle işlem esnasında hissedilen ağrı veya acı,  her danışanda farklı olabilmekle birlikte kişinin ağrı / acı eşiğine göre değişiklik gösterebilir. Ancak şunu rahatlıkla ifade edelim. Özellikle yeni nesil cihazlarla yapılan işlemler sırasında hissedilen kısmi acı / yanma hissi, dayanılamaz veya acı raddesini en üst sınırına kadar zorlayacak bir seviyede kesinlikle değildir. Bu yönüyle ağda vb. geleneksel yöntemlerle veya iğneli epilasyonla kıyaslandığında lazer epilasyonun en az acılı yöntemlerden biri olduğu ifade edilebilir. Konuya ilişkin detaylı bilgi için yazımızı sonuna kadar okumanızı önermekteyiz.

Bilindiği üzere lazer epilasyon işlemi ağda, jilet, ip, tüy dökücü kremler vb. geleneksel yöntemlere göre istenmeyen tüylere geçici değil kalıcı çözümler üretmesi amacıyla yapılan uygulamalardır. Dolayısıyla bu uygulamalarından genel beklenti, seansların tamamlanmasının ardından ilerleyen dönemde tek tük tüylerin geri gelmesi yönündedir.

Bu sebeple günümüzde gerek kadınlar gerekse erkekler tarafından tercih edilme eğilimi artış göstermektedir. Ancak çoğunlukla geleneksel yöntemlere aşina olan danışanlarımız, doğal olarak lazer epilasyon gibi yeni nesil yöntemlerin ağrı ve acı seviyesini merak etmektedirler.

lazer epilasyon acır mı

Lazer Epilasyon İşlemlerinin Acısı Nasıldır?

Epilasyon işlemlerinde gerek tüm vücut lazer epilasyon gerekse bölgesel uygulamalarda tüylerin kalıcı olarak dökülmesi hedeflendiği için, uygulamalar yüzeysel değil kıl kökünü hedef alarak yapılmaktadır. Periyodik olarak bölgeye yapılan atışlar neticesinde kıl kökleri tahrip edilir. Dolayısıyla işlem anında bir miktar acı veya yanma hissi oluşması gayet normal bir durumdur. Bu acı hissi kişinin ağrı eşiğine göre değişmekle birlikte çoğunlukla küçük bir paket lastiğinin hafifçe çarpmasına benzer bir his olduğu ifade edilir. Bu his, hassasiyetin yüksek olduğu genital bölgede bacak, koltuk altı, yüz gibi diğer bölgelere göre kimi danışanlarda bir miktar daha yoğun hissedilebilir. Uygulanan bölgede geçici süreli kızarma gibi etkiler görülebilir.

Lazer Epilasyonda Ağrı / Acı Seviyesi Minimum Düzeye Nasıl İndirilir?

Günümüz teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte epilasyon cihazlarındaki soğutma ve buz başlık lazer epilasyon sistemleri, kişinin duyduğu acı hissini minimuma indirmeyi amaçlamaktadır.

İşlemler sırasında hissedilen lazer epilasyon acısı farklı dalga boylarına (Diode lazer 810 nm, Alexandrite lazer 755 nm, Nd-Yag lazer 1064 nm) ve çalışma prensiplerine sahip cihaz türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak Alexandrite lazer epilasyonda acı hissinin diğer lazer epilasyonlara göre bir miktar daha yüksek olduğu ifade edilmektedir.

Acı hissinin düşürülmesinde buz başlık ve soğutma sistemlerinden bahsetmiştik. Ayrıca soğuk jel kullanımı ve seans öncesinde -tercihe bağlı olarak kullanılan- ağrı azaltıcı kremler, acı veya yanma hissinin düşürülmesinde yardımcı faktörlerdir. Bu noktada önemli bir diğer husus bulunmaktadır. Lazer epilasyondan önce yapılması gerekenler konusuna danışan tarafından dikkat edilmelidir. Ayrıca işlem yapılan bölgede açık yara ve iltihaplı bir yapı olmamalıdır. Bu doğrultuda, uygulamaların deneyimli ve işin ehli kişiler tarafından yapılması, kişinin lazer epilasyon yanığı risklerine maruz kalmaması açısından kritik önem taşımaktadır.

İstenmeyen Tüylerde En Konforlu Yöntem Hangisidir?

Lazer epilasyonun her danışan için tamamen ağrısız, acısız bir yöntem olduğunu söylemek güçtür. Ancak kişiye göre değişen acı düzeyi yukarıda ifade edildiği gibi dayanılamaz veya katlanılamaz bir seviyede olmayacaktır. Yeni nesil teknoloji cihazlar, soğutma sistemleri, soğuk jeller ve ağrı azaltan kremler gibi pek çok faktörle birlikte acı hissi minimuma düşürülebilir. Ağda vb. geleneksel yöntemler hayat boyu yapıldığında elde edilen toplam acı hissi düşünüldüğünde lazer epilasyon işlemleri oldukça konforlu ve gerekli destekleyici unsurlarla minimum acı hissi oluşturan yeni nesil uygulamalardır.

Öneriler

Epilasyon işlemi öncesinde cihaz türüne ilişkin kullanıcı deneyimleri, kadınlar kulübü, ekşi sözlük gibi sosyal platformlarda yer alan yorumlar incelenerek bir ön fikir edinilmesi mümkündür.

Bununla birlikte lazer epilasyon merkezi ile yapılacak ön görüşme sonrasında gerekli bilgiler alınarak demo / deneme atışı seansına katılmak suretiyle gerek işlem sırasında hissedilen ağrı / acı hissi gerekse epilasyon cihazının etkinliği deneyimlenebilir.

Hizmetlerimizden sıklıkla tercih edilen epilasyon işlemlerinde ağrı ve acı hissine ilişkin merak edilen konulara yanıt vermeye çalıştık. Lazer epilasyon merkezleri uygulamaları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Uzmanımıza Sorun
1
Uzmanımıza Sorun
Lorien'in huzur dolu dünyasına hoş geldiniz. Size hangi konuda yardımcı olmamızı arzu edersiniz?